Menu

Papież Franciszek apeluje, aby płacić podatki. "To obywatelski obowiązek"

Papież Franciszek apeluje, aby płacić podatki. "To obywatelski obowiązek"
Papież Franciszek wezwał dziś wiernych Kościoła katolickiego do płacenia podatków. (Fot. Getty Images)
Trzeba płacić podatki, to 'obywatelski obowiązek, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych przepisów państwa' - przekazał papież Franciszek podczas dzisiejszego spotkania z wiernymi. Modlił się o to, aby obywatele unikali obłudy i byli uczciwi.
Reklama

Zwracając się do wiernych przed południową modlitwą Anioł Pański papież przywołał scenę z Ewangelii, gdy zapytano Jezusa, "czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?". Odpowiedział: "Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga".

Franciszek wyjaśnił: "W tym stwierdzeniu Jezusa znajduje się nie tylko kryterium rozróżnienia między sferą polityczną a religijną, ale wyłaniają się również jasne wytyczne dla misji wierzących wszystkich czasów, także dla nas dzisiaj. Płacenie podatków jest obowiązkiem obywateli, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych praw państwa".

"Jednocześnie - dodał papież - należy potwierdzić prymat Boga w życiu ludzkim i w historii, szanując prawo Boga do tego, co do niego należy".

"Stąd wypływa misja Kościoła i chrześcijan: mówić o Bogu i dawać o nim świadectwo mężczyznom i kobietom swoich czasów" - zaznaczył.

Franciszek modlił się o to, by Matka Boża pomagała wszystkim unikać obłudy i być "uczciwymi i konstruktywnymi obywatelami". Przypomniał, że dziś Kościół obchodzi Światowy Dzień Misyjny. Wezwał do modlitwy za prześladowanych i porwanych misjonarzy oraz katechetów.

Papież wyraził radość z uwolnienia niedawno w Mali włoskiego księdza Pier Luigi Maccalliego, który został porwany dwa lata temu w Nigrze. Razem z nim, dodał, uwolniono też innych zakładników.

Zachęcił następnie do modlitwy za 18 rybaków z sycylijskiego portu Mazara del Vallo, przetrzymywanych od 47 dni w Libii oraz za ich rodziny. "Módlmy się za rybaków i za Libię"- wezwał Franciszek.

Czytaj więcej:

Papież: Ubóstwo i brak pracy będą największymi problemami po pandemii

Papież: "Gadulstwo jest brzydszą zarazą niż Covid"

Papież apeluje o energetyczną przemianę i odchodzenie od paliw kopalnych

  Komentarze
  • Alex
   18 października, 15:41

   Nie powinien się mieszać w takie rzeczy

  • Darek
   18 października, 15:44

   ale to chodzi o jeden a nie dwa podatki

  • G
   18 października, 16:52

   Żebyście mieli na wojny?

  • Ja
   18 października, 21:00

   to jest kpina..czlowiek ktory nie placi podatkow nawoluje do ich placenia. caly ten kosciol to jest jakis zart

  • Gosc
   18 października, 21:02

   Baran...

  • Ernest
   18 października, 21:06

   Ten czlowiek nie ma nic wspolnego z Bogiem, klekajac przed nim wystepujecie przeciw Bogu. NIE BEDZIESZ MIAL BOGOW CUDZYCH PRZEDEMNA, oddajac mu swoje pieniadze, wspieracie pedofili i mordecow.

  • Krzysztof
   19 października, 02:25

   ten gosc szanowny niech do podatkow sie nie miesza !!! Za to co opublikował u mnie stracił wszystko!!1 Dla mnie jest zwykłym zjadaczem chleba !!! niczym nie rozniacym sie ode mnie!!! Jest 100 procent taki sam jak ja zwykły chłopek rostropek!!! Jan Paweł II był PAPIERZEM.

  • Mario
   19 października, 07:08

   Niestety tu musze przyznac wiekszosci racje. Jak glowa kosciola mosaic takie rzeczy do wszystkich chrzescijan, moze takie glupoty mowic. Co z wiernymi z takiej Afryki? Juz eddies to slyszalem ze to jest heretyk

  • Best pol
   19 października, 07:39

   Naszym Patryjotycznym obowiązkiem jest nie płacić żadnych podatków zdradzieckim Anglosasom.
   Nic im nie jesteśmy winni.
   Stąpamy po ziemi na której została przelana krew Polskich Bohaterskich żołnierzy .

  • Starsza pani
   19 października, 08:30

   Kolesie wyprowadzili mu z banku w Londynie kilkadziesiąt milionow funtow. Gdzie ich uczciwość??? Nawet sami siebie okradają!! zyją w luksusach z datkow biednych ludzi. Pasibrzuchy i klamcy, służą sobie i belzebubowi!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Reklama