Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Papież: Uchodźcy są "gwałceni i maltretowani"

Papież: Uchodźcy są "gwałceni i maltretowani"
Papież po raz kolejny skomentował kryzys uchodźczy na świecie. (Fot. Getty Images)
'Migranci i uchodźcy są lekceważeni, wyzyskiwani, gwałceni i maltretowani' - napisał papież Franciszek do uczestników forum na temat migracji odbywającego się w Meksyku. Głowa kościoła katolickiego położyła nacisk na znaczenie przygotowywanych światowych porozumień w sprawie migracji i wezwała do przyjmowania i ochrony uchodźców.
Reklama
Reklama

W orędziu wysłanym do meksykańskiej stolicy na VIII obrady forum społecznego rozpoczętego w piątek Franciszek wyraził przekonanie, że "pozytywna przemiana" społeczeństw zaczyna się od odrzucenia wszelkiej niesprawiedliwości, która "szuka dzisiaj usprawiedliwienia w mentalności odrzucenia".

A to jest, dodał, "pandemiczna" choroba współczesnego świata.

Zdaniem papieża, trzeba się jej przeciwstawić, oddając głos tym, którzy go nie mają. "Wśród nich są migranci, uchodźcy i ludzie wysiedleni, którzy są lekceważeni, wyzyskiwani, gwałceni i maltretowani przy nagannym milczeniu wielu" - podkreślił Franciszek.

Wskazał, że należy wykorzystać zdolności i aspiracje migrantów oraz uchodźców do budowy bardziej sprawiedliwych i solidarnych społeczeństw, "zdolnych przywrócić godność tym, którzy żyją w wielkiej niepewności i nie mogą marzyć o lepszym świecie".

Papież przypomniał, że w ostatnich kilku latach społeczność międzynarodowa zaangażowała się w procesy konsultacji i negocjacji, których celem jest przyjęcie dwóch globalnych porozumień; "jednego w sprawie bezpiecznej, zorganizowanej i legalnej migracji, a drugiego w sprawie uchodźców". Odnotował zarazem wkład Stolicy Apostolskiej w prace nad tymi porozumieniami i proponowane przez nią skuteczne kroki w odpowiedzi na obecne wyzwania migracyjne. Jak wyjaśnił, wyrażają je cztery słowa: "przyjmować, chronić, promować i integrować".

"Niezależnie od ich ograniczeń, na które Stolica Apostolska zwróciła uwagę, i ich niezobowiązującego charakteru światowe pakty stanowią punkt odniesienia dla rozwoju politycznych propozycji i podjęcia konkretnych działań" - ocenił papież.

Zachęcił organizacje społeczne i ruchy ludowe do "współpracy na rzecz masowego rozpowszechnienia punktów globalnych paktów, których celem jest integralna promocja migrantów oraz uchodźców i wspólnot przyjmujących ich". Ponadto Franciszek napisał, że organizacje te powinny zaangażować się w krzewienie "bardziej sprawiedliwego" dzielenia się odpowiedzialnością w niesieniu pomocy osobom ubiegającym się o azyl i uchodźcom.

Zaapelował też o podjęcie wszystkich niezbędnych wysiłków na rzecz uwolnienia ofiar handlu ludźmi.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama