Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

PUNO dla Nigerii: Polonijna uczelnia w Londynie wciąż pomaga Afryce

PUNO dla Nigerii: Polonijna uczelnia w Londynie wciąż pomaga Afryce
Toaleta to nieosiągalny luksus w wielu miejscach Afryki. Na zdjęciu: początek projektu i gotowa już, zadaszona toaleta z drzwiami. (Fot. Owolusi Lucky/Floor4Africa)
Aktywiści z Zakładu Studiów o Afryce, wraz ze specjalistami Wydziału Nauk Społecznych Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie zainicjowali akcję 'Stop Period Poverty Now', w ramach projektu naukowego oddziaływania społecznego Floor4Africa.com.
Reklama
Reklama

Projekt opiera się nie tylko na uzmysłowieniu opinii publicznej tego, jak poważnym problemem jest zjawisko społeczne nazywane "period poverty", ale też ukazaniu jak łatwo i sprawnie możemy niwelować jego skutki w krajach rozwijających się.

Dlatego oprócz nagrania krótkiego video informacyjnego, w ramach akcji "Floor4Africa", jest budowana nowa toaleta w podmiejskiej szkole w mieście Akure w Nigerii. Celem jej powstania jest zapewnienie możliwie jak największej prywatności i dostępu do sanitacji dziewczynkom dopiero co wchodzącym w dorosłość.

"Wiele z nich nawet unika chodzenia do szkoły, gdy rozpoczyna się im okres. W zjawisku społecznym nazywanym period poverty nie chodzi tylko o łatwy dostęp do środków higienicznych i ludzkiego zrozumienia. My uważamy, że bardzo ważne jest też poczucie prywatności i edukacja, edukacja, edukacja…" – tłumaczy prof. dr Grażyna Czubińska, prorektor PUNO w Londynie i specjalistka w dziedzinie edukacji seksualnej. 

Nowa toaleta w nigeryjskiej szkole będzie zapewniać możliwość wymiany wkładek higienicznych tak, że nie staną się one przedmiotem drwin wśród rówieśników.

Projekt "Floor 4 Africa" to nie tylko budowanie betonowej podłogi w szkole, gdzie dzieci siedziały dotąd w błocie, ale także zwrócenie uwagi na zjawisko "period poverty". (Fot. Owolusi Lucky/Floor 4 Africa)

"Do zrozumienia tego z naszej perspektywy, należy uwzględnić różnice kulturowe w obrębie spektrum zachowań dzieci w grupie. Ponadto istotnym faktem jest to, że szkoły w slumsach i obszarach podmiejskich Afryki mają zazwyczaj jedną toaletę, do naprzemiennego użytku" - wyjaśnia Roman Mazur, dyrektor rozwoju strategicznego PUNO w Londynie.

Budując podłogi betonowe w ramach projektu innowacji społecznych Floor4Africa, jego inicjatorzy - czyli 12 liderów pochodzących z 6 krajów i 2 kontynentów - uświadomili sobie z jak złożonymi zjawiskami w zakresie zdrowia publicznego mają do czynienia.

"Standard użyteczności naszych podłóg betonowych w zakresie ONZ-owskiego celu SDG3 opracował Stanisław Wojciechowski – polski przedsiębiorca budowlany z Niemiec. Oznacza to, że nasze prozaiczne podłogi niwelują bakteriogenne błoto, gdy pada i wirusogenny kurz w porze suchej. Ale betonowa podłoga nie niweluje efektów ubocznych biedy, w warunkach której wiele szkół działa w obszarach miejskich slumsów i terenów wiejskich. Dlatego ważne jest, że realizacja projektu opiera się przede wszystkim na aktywacji już istniejących zasobów lokalnych" – dodaje Roman Mazur.

W ten sposób szkoła w Akure powita nowy 2023 rok nie tylko z betonową podłogą, ale i toaletą. 

Relację z postępu prac mozna sprawdzić na stronie internetowej projektu: www.floor4africa.com

Londynek.net jest patronem medialnym akcji PUNO "Floor 4 Africa".
 

Czytaj więcej:

"Podłoga pod choinkę": Wyjątkowy projekt londyńskiego PUNO

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama