PŚ w skokach: Kubacki czternasty, triumf Lindvika, Geiger nowym liderem

Niemiec Karl Geiger okazał się wczoraj bezkonkurencyjny. (Fot. Getty Images)
Dawid Kubacki, jedyny Polak w finałowej serii, zajął 14. miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen. Wygrał Norweg Marius Lindvik, przed nowym liderem PŚ Niemcem Karlem Geigerem i Słoweńcem Cene Prevcem, dla którego to pierwsze podium w karierze.

Lindvik uzyskał 140 m i 144,5 m. Jego łączna nota to 243,8 pkt. Geiger skoczył 139,5 oraz 140 m (nota 238,7 pkt) i został nowym liderem klasyfikacji generalnej PŚ.

Trzeci Słoweniec Cene Prevc (148 i 133,5 m) stracił do triumfatora 8,2 pkt.

Dotychczasowy lider PŚ Japończyk Ryoyu Kobayashi zajął czwarte miejsce, awansując z 12. lokaty po pierwszej serii dzięki znakomitej próbie w finale na odległość 152 m (w pierwszej uzyskał 128 m).

W klasyfikacji generalnej Geiger wyprzedza Japończyka zaledwie o trzy punkty.

Kubacki osiągnął 136 i 125 metrów. Po pierwszej serii był dziesiąty. Po drugiej spadł - początkowo - o pięć lokat, lecz później okazało się, że za nieprawidłowy sprzęt zdyskwalifikowany został Japończyk Yukiya Sato. Ostatecznie Polak zajął więc 14. lokatę.

Inni biało-czerwoni nie wywalczyli awansu do finałowej serii. Kamil Stoch zajął 34. miejsce - 115 m, a Piotr Żyła był 41. - 110 m. Obaj nie mieli szczęścia do wiatru i decyzji jury dotyczącej belki startowej.

Paweł Wąsek uplasował się na 43. pozycji - 109,5 m, a jedną niżej Stefan Hula, który wprawdzie uzyskał 125 m, ale upadł po swoim skoku, co oczywiście miało wpływ na noty. Doświadczony reprezentant Polski wstał o własnych siłach.

Konkurs był przeprowadzany w dość trudnych, z powodu wiatru, warunkach, choć nie tak loteryjnych jak dzień wcześniej, gdy przeprowadzono tylko jedną serię.

Zawody w niemieckim Willingen były ostatnim sprawdzianem przed rozpoczynającymi się 4 lutego igrzyskami olimpijskimi w Pekinie.