Menu

PE przyjął rezolucję o praworządności w Polsce

PE przyjął rezolucję o praworządności w Polsce
Parlament Europejski wyraża obawy dotyczące systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw podstawowych w Polsce. (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski przyjął dzisiaj rezolucję, zgodnie z którą w Polsce dochodzi do ciągłego pogarszanie się stanu praworządności w Polsce. Parlament ubolewa też z powodu 'masowych aresztowań, których ofiarą padło 48 działaczy LGBTI'. Rezolucję, za którą nie idą żadne prawne implikacje, poparło 513 europosłów, przeciw było 148, a wstrzymało się od głosu 33.
Reklama

W głosowaniu rezolucji europosłowie PO i Lewicy opowiedzieli się za jej przyjęciem, przeciwko głosowali natomiast parlamentarzyści PiS. PSL wstrzymał się od głosu. To dziesiąta rezolucja dotyczącą stanu praworządności w Polsce od 2016 r.

W dokumencie, który ma charakter niewiążący, Parlament Europejski wyraża obawy dotyczące systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw podstawowych w Polsce. Posłowie są głęboko zaniepokojeni, że sytuacja w Polsce uległa znacznemu pogorszeniu od czasu wszczęcia przez Komisję postępowania na mocy art. 7 przeciwko Polsce, w 2017 roku.

Wzywają oni Radę i Komisję Europejską, aby nie stosowały wąskiej interpretacji zasady praworządności i w pełni wykorzystały potencjał procedury przewidzianej w art. 7 ust. 1 TUE, w odniesieniu do wszystkich zasad zapisanych w art. 2 unijnego traktatu. Podkreślając, że ostatnie wysłuchanie odbyło się w grudniu 2018, co jest terminem bardzo już odległym. Europosłowie wzywają Radę do niezwłocznego działania, "w świetle przytłaczających dowodów na pogarszanie się sytuacji".

Parlament w rezolucji głęboko ubolewa z powodu "masowych aresztowań, których ofiarą padło 48 działaczy LGBTI" 7 sierpnia 2020 r., jak i oficjalnego stanowiska Episkopatu Polski, "w którym apeluje się o terapię nawrócenia dla osób LGBTI".

Sprawozdawca rezolucji, hiszpański eurposeł Juan Fernando López Aguilar (socialiści i demorkacji) poinformował po głosowaniu, że "szerokie poparcie dla tego raportu jest najlepszą odpowiedzią na zarzuty o lewicowy spisek".

"Polski rząd zapomniał, że w demokracji nie chodzi o rządy większości, ale o poszanowanie prawa unijnego, pluralizm, prawo do sprzeciwu i ochronę mniejszości. Parlament wydał kilka rezolucji w tej sprawie, a Komisja wszczęła cztery postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, jednak władze polskie nadal odmawiają poszanowania wartości europejskich i nadal działają wbrew europejskiemu porządkowi prawnemu. Najwyższy czas, aby Rada zakończyła postępowanie na mocy art. 7 w sposób nadający mu znaczenie" - oświadczył.

Wiceszefowa KE Viera Jourova zapowiedziała podczas poniedziałkowej debaty w PE, że KE wkrótce zdecyduje o kolejnych krokach w procedurze przeciw Polsce dot. sądownictwa. Europosłowie centrolewicy wskazywali, że w Polsce trwa kryzys praworządności. Europosłowie PiS i części innych frakcji bronili reform polskiego rządu.

Czytaj więcej:

Francuski minister w "FT": Chcemy powiązania funduszu naprawczego z praworządnością

Polskie ministerstwo chce anulowania wyroku sądu ws. "ideologii LGBT"

Księża w całej Polsce zbierają podpisy pod ustawą zakazującą Marszów Równości

Von der Leyen zapowiada zmiany. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"

"Nasz Dziennik" o LGBT: UE chce wprowadzać rozwiązania naruszające polską konstytucję

  Komentarze
  • Greg
   17 września, 18:40

   Czas najwyzszy zajac sie Bialorusia!! Od Polski wara!!!!!

  • Do greg
   17 września, 22:12

   A czemu wara? Jesteśmy w unii więc O co ci chodzi? Pieniążki to łatwo brać co? Ale jak trzeba przestrzegać pewnych zasad to już poloczki mają problem . Taka oto ta polska , zalosna, mentalność !!!

  • Seba123
   17 września, 22:51

   Czas najwyższy zająć się POLSKA,PIS robi co chce,dość tego!!!!!!!!!!!!!

  • Kazik
   18 września, 07:33

   Fajnie jak sie okazuje poslowie z uni moga podrozowac do brukseli nawet z tzw czerwonych stref wy juz nie maci ograniczenia, takze widac ze szczyt hipokryzij zostal osoiagniety wszystkie te ich udawane prawa czlowieka gadki o rownosci etc i oni cos tam bulgocza o praworzadnosci dodam tylko dla cenzora ze nie jestem fanem rzadzacych w PL ani udawanej opozycij pozdro chyba cos tu jest nie tak hipokryci z uni

  • Piotr
   18 września, 07:45

   I to w rocznice napadu ZSRR na Polskę.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.589 złUSD 3.886 złCHF 4.274 zł

  Sport


  Sport

  Reklama