Menu

PŚ w skokach: Jedyny taki konkurs w jedynym takim miejscu

PŚ w skokach: Jedyny taki konkurs w jedynym takim miejscu
Osada Rasnov została założona ok. 1215 przez Zakon krzyżacki, pierwsze historyczne wzmianki o mieście pochodzą z 1331. W mieście znajduje się kompleks skoczni narciarskich Trambulina Valea Cărbunării. (Fot. Getty Images)
Rumuński Rasnov to najbardziej egzotyczne miejsce w kalendarzu Pucharu Świata 2020/21 w skokach narciarskich. Właśnie tam jutro odbędzie się jedyny w sezonie konkurs drużyn mieszanych.
Reklama
Reklama

Rasnov od sezonu 2013/14 regularnie jest gospodarzem kobiecego Pucharu Świata. Panowie w Rumunii pojawili się dopiero w poprzednim cyklu. Ze zwycięstw cieszyli się Niemiec Karl Geiger i Austriak Stefan Kraft. Z Polaków najlepiej spisał się Dawid Kubacki, który w drugim konkursie był czwarty.

Natomiast w 2016 roku odbyły się tam mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Złoty medal zdobył wówczas Niemiec David Siegel, a na podium stanęli jeszcze Słoweniec Domen Prevc i Japończyk Ryoyu Kobayashi.

Skoki narciarskie nie są popularne w Rumunii. W tym sezonie jedynie w grudniu w Engelbergu do rywalizacji przystąpił Daniel Cacina i dwukrotnie odpadł w kwalifikacjach.

Trener Michal Dolezal zdecydował, że oprócz Kubackiego w Rasnovie wystartują: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Klemens Murańka i Paweł Wąsek. Przez szkoleniowca kobiecej reprezentacji Łukasza Kruczka powołane natomiast zostały: Kinga Rajda, Anna Twardosz, Kamila Karpiel, Nicole Konderla, Joanna Szwab i Wiktoria Przybyła.

Niezwykle blisko triumfu w klasyfikacji generalnej PŚ 2020/21 jest Halvor Egner Granerud. Norweg w tym sezonie wygrał już 11 konkursów i aż o 525 punktów wyprzedza Niemca Markusa Eisenbichlera. Trzeci Stoch traci do lidera 678 pkt.

Teoretycznie powinno się odbyć jeszcze siedem indywidualnych startów, ale odwołany został turniej Raw Air i na ten moment nie ma nowej lokalizacji dla przewidzianych w nim aż sześciu konkursów (czterech indywidualnych i dwóch drużynowych).

W Pucharze Narodów natomiast Norwegia wyprzedza drugą Polskę o 603 pkt.

Rywalizacja w Rasnovie jest ostatnią przed rozpoczynającymi się 24 lutego w Oberstdorfie mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym.

Czytaj więcej:

PŚ w skokach: Polacy już teraz blisko poprawienia dorobku z poprzedniego sezonu

PŚ w skokach: Kubacki szósty w Zakopanem, zwycięstwo Graneruda

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama