Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oxford: Pogłębia się awantura o słynny dom z rekinem w dachu

Oxford: Pogłębia się awantura o słynny dom z rekinem w dachu
Siedmiometrowy rekin wbity w dach domu przy New High Street 2 w Headington od 1986 roku przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców tej dzielnicy Oksfordu, ale też przyjeżdżających tu turystów. (Fot. Twitter)
Właściciel słynnego domu z wystającym z dachu rekinem skrytykował lokalny samorząd, który odmówił mu pozwolenia na wynajmowanie nieruchomości za pośrednictwem Airbnb - donosi portal BBC.
Reklama
Reklama

Rzeźba rekina, która pojawiła się na dachu domu w Oksfordzie w 1986 r., od samego początku budziła kontrowersje. Ostatecznie w 2022 r. budynek ten został wpisany do Oxford Heritage Asset Register, czyli na listę miejsc o ważnej lokalnej wartości kulturowej, społecznej lub historycznej.

Właściciel nieruchomości - Magnus Hanson-Heine - wynajmuje ją od kilku lat, ale w lipcu ubiegłego roku otrzymał od władz zawiadomienie o naruszeniu prawa. Złożył apelację, ale odmówiono mu pozwolenia, stwierdzając, że dom nie znajduje się w miejscu odpowiednim na krótki wynajem.

"Chciałbym, żeby zostawili mnie i rekina w spokoju" – stwierdził Hanson-Heine, który złożył apelację do Inspektoratu Planowania.

"Myślę, że to bardzo wymowne, że opracowany przez radę lokalną plan przedmieścia Headington na okładce przedstawia dom z rekinem… a teraz w zasadzie twierdzą, że należy go traktować jak każdy inny" - zauważa właściciel. "To nie jest coś, co powinno być traktowane tak samo jak każde inne miejsce" - dodaje.

W ocenie cytowanej przez BBC Lindy Smith, członkini gabinetu ds. mieszkalnictwa, "niekontrolowany wzrost liczby krótkich umów najmu pozbawia miasto tak potrzebnych domów i może powodować nędzę w niektórych dzielnicach".

"Dom z rekinem nie znajduje się w lokalizacji, którą uważamy za odpowiednią do krótkiego wynajmu, dlatego wcześniej odrzuciliśmy wniosek o zmianę sposobu użytkowania i dlatego obecnie podejmujemy planowe działania egzekucyjne przeciwko nieruchomości" - dodaje urzędniczka.

Zainstalowany przez byłego prezentera BBC Radio Oxford, Billa Heinego i wyrzeźbiony przez Johna Buckleya tzw. Headington Shark, znany jako instalacja artystyczna Bez tytułu 1986, był sensacją od samego początku.

Heinemu, który zmarł w 2019 r., powiedziano wówczas, że złamał zasady planowania. Choć rekin trafił na dach nielegalnie, to lokalnym władzom przez lata nie udało się doprowadzić do usunięcia rzeźby, a w 2022 roku uznano ją za chroniony element krajobrazu, którego dziedzictwo ma szczególne znaczenia dla lokalnej społeczności.

    Komentarze
    • Kochający raj UK
      28 stycznia, 10:27

      Kraj g...a i tylko g..a

    • Celestyn 76
      28 stycznia, 13:58

      Anglo-soc jak z orwella a ponoć to kraj kapitalistyczny chociaż mieszkańcy oxfordu są chyba lewusami bo wybrali sobie taka radę miasta

    • Olek
      28 stycznia, 14:59

      Celestyn 76@ wybrali sobie bo prawica ciągnie ten kraj na dno. Same porażki. W najbliższych wyborach też zagłosuje na partię pracy.

    • Cekestyn76
      28 stycznia, 21:44

      @olek chciałem Ci tylko powiedzieć ze w Oxfordzie mieszkała helena wolinska morderczyni sądową która skazała na śmierć wielu polskich patriotow w latach 50 a w 68!udało jej sie wyjechać na zachód gdzie robiła za ofiarę polskuego antysemityzmu a brytyjski rzad odmówił jej ekstradycji a na partie pracy możesz głosować bo niczym w zasadzie się nie rozni od obecnych torysow może jest tylko bardziej teczowa

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama