Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Otwarto londyńskie centrum wsparcia dla obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej ws. Brexitu

Otwarto londyńskie centrum wsparcia dla obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej ws. Brexitu
Barbara Drozdowicz (po prawej) z pierwszą klientką centrum Czesławą Sadurak. (Fot. Getty Images)
East European Resource Centre (EERC) we współpracy z Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym (POSK) otworzyło dzisiaj centrum wsparcia obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków, którzy szukają pomocy w zarejestrowaniu się na 'settled status'.
Reklama

Eastern European EUSS Centre w Londynie znajduje się na parterze budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) przy 238-246 King Street w dzielnicy Hammersmith na zachodzie miasta i jest otwarte od wtorku do soboty w godzinach 11:30 – 18:30 z przerwą pomiędzy 13:30 a 14:00. Nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty.

To największa tego typu inicjatywa mająca na celu wsparcie obywateli szczególnego ryzyka z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym członków blisko milionowej społeczności Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, z czego rządowe szacunki wskazują, że około 180 tys. mieszka w Londynie.

Proces rejestracji w systemie osiedleńczym został uruchomiony 30 marca br. i jest całkowicie bezpłatny. Osoby składające wnioski muszą potwierdzić swoją tożsamość, rezydencję w Wielkiej Brytanii i odpowiedzieć na pytania dotyczące karalności.

Kasia Zagrodniczek z EERC podczas konsultacji z klientką. (Fot. EERC)

Uruchomieniu systemu towarzyszy ogólnokrajowa kampania medialna z wykorzystaniem m.in. tradycyjnych mediów, portali internetowych, mediów społecznościowych i reklam w aplikacjach na telefonach komórkowych.

Aplikacje muszą być złożone do 31 grudnia 2020 roku. W razie porozumienia z Unią Europejską ws. warunków opuszczenia Wspólnoty termin składania wniosków może być przedłużony do 30 czerwca 2021 roku.

W londyńskim centrum bezpłatne wsparcie ze strony wykwalifikowanych i uprawnionych doradców imigracyjnych otrzymają:
• Osoby niepełnosprawne oraz z chorobami przewlekłymi
• Osoby starsze
• Ofiary przemocy domowej
• Osoby bezdomne lub będące w trudnej sytuacji mieszkaniowej
• Ofiary współczesnego niewolnictwa
• Członkowie społeczności romskiej
• Oraz wszystkie inne osoby z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które mogą mieć trudności z samodzielnym wypełnieniem aplikacji

Najbliższe stacje metra w pobliżu POSK to Ravenscourt Park (District, 3 minuty pieszo) i Hammersmith (Piccadilly, District, Hammersmith & City, 10 minut pieszo).

W ramach projektu w przyszłości realizowane będą także konsultacje pozamiejscowe, w szczególności w Home Counties, a także we współpracy z Polish Expats Association (PEA) w Midlands i East Anglii.
Eastern European EUSS Centre w Londynie będzie finansowane ze środków brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Home Office jako jeden z 57 projektów realizowanych w ramach wartego 9 milionów funtów funduszu wsparcia dla grup szczególnego ryzyka, które muszą zarejestrować swój pobyt w Wielkiej Brytanii w systemie osiedleńczym (EU Settlement Scheme).

 

  Komentarze


  • Sa
   15 maja, 03:11

   ten POSK to jakis skansen jest, centrum wsparcia przy rejestracji...hehehehehe, komputera ktos nie umie obslugiwac?

  • Asan
   15 maja, 06:40

   To trzeba być dopiero analfabeta, żeby nie poradzić sobie z prosta aplikacja. Ręce opadają... Natomiast najtrudniejsze będzie pytanie o karalnosc, ha, ha, ha. O i z tym nie mogą sobie poradzić nasi wybitni ptzrftawiciele i przedstawicielki na angielskiej obczyźnie! Dlatego wielu już kombinuje z wyjazdem z UK, a inni to nawet nie mają gdzie. W Polsce czeka naczelnik zakładu karnego, z którego nie wrócili z przepustki, albo komornik za brak kasy z kilkunastu lat... Co, he? Pozostaje jeszcze wiara, że "Brexitu nie będzie".... Ale to już niedługo zdechnie i zaczną się schody....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.07.2019
  GBP 4.752 złEUR 4.267 złUSD 3.786 złCHF 3.851 zł

  Sport


  Reklama