Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ostrzejsze kary dla terrorystów. Rząd UK złożył projekt ustawy

Ostrzejsze kary dla terrorystów. Rząd UK złożył projekt ustawy
Złożony projekt ustawy jest ciągiem reakcji na dwa ataki, do których doszło w ostatnich miesiącach w Londynie. (Fot. Getty Images)
Minimum 14 lat więzienia, brak możliwości przedterminowego zwolnienia i nadzór do 25 lat po wyjściu na wolność grozić będzie sprawcom najpoważniejszych przestępstw o charakterze terrorystycznym - to założenia projektu nowej ustawy zaproponowanej wczoraj przez brytyjski rząd.
Reklama
Reklama

Złożony  projekt ustawy o zapobieganiu terroryzmowi i wyrokach za przestępstwa o charakterze terrorystycznym jest ciągiem reakcji na dwa ataki, do których doszło w ostatnich miesiącach w Londynie - w listopadzie zeszłego roku oraz w lutym tego roku.

Pod koniec lutego przyjęto nadzwyczajną ustawę uniemożliwiającą automatyczne warunkowe zwalnianie z więzień osób skazanych za terroryzm, ale zapowiedziano wówczas, że złożony zostanie też projekt szerszej ustawy zaostrzającej kary dla sprawców najpoważniejszych aktów terroru.

Zgodnie z projektem, dla sprawców najpoważniejszych przestępstw o charakterze terrorystycznym wprowadzona ma być minimalna kara 14 lat więzienia i do 25 lat okresu próby, co oznacza, że w przypadku złamania warunków zwolnienia przedterminowego, przestępcy musieliby wrócić do więzienia. Wprowadzona ma być też możliwość skazania sprawców na karę bez możliwości przedterminowego zwolnienia.

Ponadto, podniesiona ma zostać z 10 do 14 lat maksymalna kara za szereg przestępstw o charakterze terrorystycznym, m.in. członkostwo w zakazanych organizacjach terrorystycznych, wspieranie ich oraz udział w szkoleniach terrorystycznych.

Zwiększony ma być też zakres i możliwość stosowania prewencyjnych środków w przypadku osób, które zakończyły odbywanie kar, ale nadal mogą stanowić zagrożenie. Te środki to np. zakaz wyjazdu z kraju, zakaz mieszkania w danej odległości od pewnego adresu, obowiązek noszenia elektronicznej bransolety czy godzina policyjna. Obecnie te środki mogą być stosowane przez dwa lata, ale projekt ustawy daje możliwość ich wielokrotnego przedłużania.

"Szokujące ataki w Fishmongers' Hall i Streatham ujawniły poważne wady w sposobie traktowania skazanych za terroryzm. Obiecaliśmy działać i dziś spełniamy tę obietnicę. Ci, którzy bezsensownie starają się niszczyć i odbierać ludzkie życie, muszą wiedzieć, że zrobimy wszystko, aby ich powstrzymać" - oświadczyła minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Na razie nie przedstawiono projektu harmonogramu prac nad projektem ustawy, ale biorąc pod uwagę dużą przewagę, jaką ma Partia Konserwatywna w Izbie Gmin, oraz fakt, że opozycyjna Partia Pracy przyznała, iż kwestia wyroków dla skazanych za terroryzm wymaga zmian, przyjęcie tego projektu jest niemal pewne.

Czytaj więcej:

Londyn: Sprawca ataku terrorystycznego kilka dni temu wyszedł z więzienia

Pracownicy w UK przejdą obowiązkowe szkolenia antyterrorystyczne

Skazani za terroryzm w UK już nie wyjdą wcześniej z więzienia

Epidemia "szansą" dla światowego terroryzmu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama