Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ostrzeżenie przed strajkiem lekarzy w tym tygodniu. "Zakłócenia na niespotykaną dotąd skalę"

Ostrzeżenie przed strajkiem lekarzy w tym tygodniu. "Zakłócenia na niespotykaną dotąd skalę"
Lekarze na Wyspach znów podejmą strajk. Tym razem może on jednak być znacznie bardziej dotkliwy. (Fot. Getty Images)
Konsultanci NHS i młodzi lekarze (ang. junior doctors) podejmą w tym tygodniu strajk, który może doprowadzić do licznych zakłóceń w dostępie do służby zdrowia. Po raz pierwszy w historii obie grupy pracowników NHS będą protestować jednocześnie. 
Reklama
Reklama

Pracownicy angielskiej służby zdrowia alarmują, iż zaplanowane na 20-22 września strajki "doprowadzą do zakłóceń na niespotykaną dotąd skalę". Obecne plany przewidują, iż na uzyskanie pomocy medycznej będą mogły liczyć jedynie te osoby, których życie jest bezpośrednio zagrożone.

Młodzi lekarze w tym roku strajkowali już łącznie 5 dni. W czasie ich wcześniejszych protestów odwołano prawie milion wizyt i zabiegów, a listy oczekujących na rozpoczęcie leczenia wzrosły do najdłuższego poziomu w historii. Protesty zaplanowane na ten tydzień nie tylko pogłębią problemy, ale będą również znacznie bardziej dotkliwe w skutkach, ponieważ wezmą w nich udział konsultanci.

"Akcja protestacyjna zorganizowana w tym tygodniu, obejmująca po raz pierwszy zarówno konsultantów jak i młodszych lekarzy, prawdopodobnie spowoduje zakłócenia w opiece nad pacjentami - takie, jakich jeszcze nie doświadczyliśmy. Ciągnący się spór i brak dialogu pomiędzy obiema stronami niepokoi pacjentów, źle wpływa na pracowników i szkodzi całemu NHS" - oceniła Saffron Cordery, wiceszefowa organu NHS Providers.

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiały się liczne doniesienia o wielokrotnym opóźnianiu operacji i zabiegów u pacjentów. Co najmniej jeden trust NHS po raz pierwszy zdecydował się na skorzystanie z pomocy wolontariuszy, którzy mają wspierać pacjentów na oddziałach ratunkowych podczas strajków.

Inne trusty donoszą o dodatkowym problemie, który może doprowadzić do paraliżu służby zdrowia. Doświadczeni lekarze coraz częściej mają bowiem zgłaszać, iż nie będą pojawiać się na oddziałach, na których strajkują ich młodsi odpowiednicy.

"Cenę za to wszystko płacą pacjenci. Istnieją poważne obawy dotyczące jakości życia tych osób, które nie mogą uzyskać pomocy na czaS" - dodała Saffron Cordery.

Związek zawodowy British Medical Association domaga się podwyżek dla wszystkich młodych lekarzy o 35 proc. Jak tłumaczy, tak duża podwyżka "byłaby rekompensatą za ostatnie 15 lat podwyżek poniżej poziomu inflacji".

Szacuje się, że wszystkie strajki do tej pory kosztowały NHS co najmniej miliard funtów. 

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak oznajmił w ubiegłym tygodniu, że ciągłe strajki doprowadziły do tego, iż rządowy cel zakładający skrócenie list oczekujących "stoi pod znakiem zapytania". 

Poza strajkami w tym tygodniu, młodsi lekarze planują odstąpić od wykonywania swoich obowiązków także w dniach 2-4 października.
 

Czytaj więcej:

Anglia: Ponad 60 proc. zmarłych w 2022 r. było na liście oczekujących na wizytę do lekarza

Anglia: Młodzi lekarze i konsultanci podejmą strajki w tym samym czasie

  Komentarze
  • Banal
   18 września, 13:56

   W marcu strajkowali w kwietniu dostali podwyżki, co za pazerne nieroby.Teraz Rząd zabronił sprowadzania rodzin studentom ,więc muszą sami wynajmować mieszkania i nie opłaca się im .Nie rozumiem ich mają darmowe wakacje zagranicą, zniżki do sklepów, oraz mogą kupować samochody na koszt szpitala .Inny cieszył by się ze pracuje ...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.10.2023
  GBP 5.3183 złEUR 4.6091 złUSD 4.3634 złCHF 4.7869 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama