Menu

Ośrodek analityczny: 13 uniwersytetom grozi bankructwo z powodu epidemii

Ośrodek analityczny: 13 uniwersytetom grozi bankructwo z powodu epidemii
Czy brytyjskie uniwersytety będą zmuszone poprosić o rządową pomoc finansową? Na zdjęciu: Oxford University. (Fot. Getty Images)
Trzynaście brytyjskich uniwersytetów stoi przed 'bardzo realną perspektywą' niewypłacalności w efekcie epidemii koronawirusa, o ile nie otrzymają pomocy rządowej - wynika z przedstawionej wczoraj analizy Instytutu Studiów Fiskalnych (IFS).
Reklama

Jak wskazuje ośrodek analityczny, na największy spadek dochodów narażone są uczelnie z czołówki, na których jest najwięcej zagranicznych studentów, ale to te najmniej prestiżowe najmocniej zagrożone są bankructwem.

Epidemia "stanowi znaczące zagrożenie finansowe" dla brytyjskiego szkolnictwa wyższego i spowoduje zmniejszenie aktywów większości uczelni, choć skala tych strat jest trudna do przewidzenia - uważa IFS. Szacuje, że może to być od 3 do 19 miliardów funtów, co stanowiłoby od 7,5 proc. do prawie połowy rocznych przychodów sektora. Średnie szacunki to 11 mld funtów, czyli ponad jedna czwarta rocznych przychodów.

Jak wskazuje IFS, największe straty będą prawdopodobnie wynikać ze spadku liczby studentów zagranicznych (od 1,4 do 4,3 mld funtów, przy czym średnie szacunki mówią o 2,8 mld funtów) oraz ze wzrostu deficytów systemów emerytalnych finansowanych przez uczelnie wyższe, które ostatecznie będą musiały pokryć (do 7,6 mld funtów, przy czym średnie szacunki mówią o 3,8 mld funtów). Ponadto przyczyniają się do nich utrata dochodów z zakwaterowania studentów, wstrzymanie działalności konferencyjnej i cateringowej, a także straty finansowe na inwestycjach długoterminowych.

Wielka Brytania od lat uchodzi za mekkę dla międzynarodowych studentów. (Fot. Getty Images)

Jak wynika z badania, istnieją duże różnice między poszczególnymi uczelniami. Te, które mają wielu zagranicznych studentów i duże zobowiązania emerytalne, zazwyczaj są wysoko w rankingach, co powoduje, iż przeważnie mają duże poduszki finansowe i większą możliwość łagodzenia strat poprzez przyjmowanie dodatkowych studentów z Wielkiej Brytanii. To z kolei będzie jeszcze bardziej uderzać w uczelnie ze środka i z dołu rankingów.

IFS ostrzega, że uczelnie raczej nie będą w stanie pokryć strat wywołanych przez epidemię samymi oszczędnościami, chyba że zdecydują się na znaczące redukcje liczby pracowników, co jednak odbijałoby się na jakości nauczania.

Według średniego scenariusza, bez rządowej pomocy niewypłacalnością zagrożone byłoby 13 spośród 165 wyższych uczelni w Wielkiej Brytanii, na których uczy się ok. 5 proc. wszystkich studentów. IFS nie wymienia z nazwy, o które placówki chodzi.

Jak wskazuje analiza, najtańszym rozwiązaniem byłby dobrze ukierunkowany program ratunkowy, który kosztowałby 140 mln funtów, choć autorzy zarazem zwracają uwagę, że takie działanie osłabiłoby bodźce do ostrożnego zarządzania przez uczelnie swoimi finansami w przyszłości.

Czytaj więcej:

Oxford University zabrał głos w sprawie "oczyszczania" kraju z rasizmu

Noblistka właśnie ukończyła Oxford. Teraz "Netflix, czytanie i spanie"

Naukowcy z UK ostrzegają: "Koronawirus zmutował i jest bardziej zakaźny"

  Komentarze
  • Juhuuuu
   6 lipca, 17:24

   Och co za wspaniała nowina chyba se browara kupie

  • Al
   6 lipca, 17:47

   To problem związany z Brexitem a nie wirusem. Studenci tu niechętnie przyjeżdżają. A te prośby o pomoc to głos cwaniaczków właścicieli prywatnych uczelni, co wiedzą jak wykosić kasę podatnika.

  • Vito
   6 lipca, 18:44

   Oprócz czołówki uczelni w UK reszta do dochodowe biznesy...Dwa lata temu leciałem do Polski, Moim współpasażerem był gościu ok.35 lat. Nawiązała się rozmowa jak to podczas lotu. Było on z wykształcenia inżynierem architektem po polskiej politechnice.Miał 2 letni kontrakt jako wykładowca na uniwerku w Lincoln. Opowiadał jak na zajęciach starał się pobudzić wyobraźnię studentów i ich kreatywność.Był lubiany przez nich.Po kliku miesiącach został wezwany do dziekana,który go upomniał,że ma tylko realizować ściśle program nauczania i nic więcej. Za 9K gbp to ma wystarczyć...

  • Mario
   6 lipca, 20:34

   To jest po prostu pomysl jak legalnie wyludzic kase przez w wiekszosci pewnie prywatne lewqckie szkoly i tyle w temacie. Swoj ze swoim wie jak cos ugrac

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama