Menu

Oksford i Cambridge zdetronizowane w rankingu brytyjskich uniwersytetów

Oksford i Cambridge zdetronizowane w rankingu brytyjskich uniwersytetów
University of St Andrews w szkockim hrabstwie Fife zajął pierwsze miejsce w corocznym rankingu uczelni na Wyspach. St Andrews założono między 1410 i 1413 rokiem. (Fot. Getty Images)
Najlepszym uniwersytetem w Wielkiej Brytanii jest obecnie szkocki University of St Andrews, który wyprzedził Oksford i Cambridge - wynika z rankingu 'The Times and The Sunday Times Good University Guide'.
Reklama
Reklama

Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by inna uczelnia niż uniwersytet w Oksfordzie bądź w Cambridge wygrała sporządzany od 30 lat ranking, ani jakikolwiek inny brytyjski ranking uniwersytetów.

University of St Andrews stale jest w czołówkach rankingów brytyjskich uniwersytetów i w ostatnich latach zmniejszał stratę punktową do Oksfordu i Cambridge, ale w czasie pandemii Covid-19, gdy wszystkie uczelnie musiały na dłuższy czas przestawić się na nauczanie zdalne, zanotował - w odróżnieniu od konkurencji - tylko nieznaczny spadek w kategorii satysfakcji studentów z nauczania. To pozwoliło mu wysunąć się na pierwsze miejsce.

"Osiągnięcie St Andrews, jakim jest pierwsze miejsce w naszym rankingu nie powinno być niedoceniane. To nie jest przypadek. Uniwersytet od kilku lat zbliżał się do duopolu Oxbridge dzięki bardzo wysokiemu poziomowi satysfakcji studentów, osiągając szczyt w ciągu ostatniego roku, mimo zakłóceń spowodowanych pandemią" - przekazał Alastair McCall, redaktor "The Times and The Sunday Times Good University Guide".

W rankingu, oprócz satysfakcji studentów, brane są pod uwagę takie czynniki jak jakość nauczania, jakość badań naukowych, odsetek studentów kończących naukę, perspektywy zawodowe absolwentów, wysokość czesnego.

W tegorocznej edycji sklasyfikowano 132 uniwersytety. Kolejne miejsca zajęły Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet w Cambridge, Imperial College London, London School of Economics, Durham University, University College London i University of Warwick.

Czytaj więcej:

Studenci Oksfordu zdjęli portret królowej jako "symbol historii kolonialnej"

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie najlepszą polską uczelnią

"Rzeczpospolita": Cudzoziemcy chętnie studiują w Polsce

  Komentarze
  • JoBo
   18 września, 15:59

   Ja mam studia zalatwione zdane ok jestem radnym pis z malopolski do tego fach rzeznika nie to co ludzie z forum nawet wypowiadac sie po polsku nie potrafia , angielski mam plynny I otwarty umysl

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama