Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oksford: Słynny dom z wbitym w dach rekinem został objęty ochroną

Oksford: Słynny dom z wbitym w dach rekinem został objęty ochroną
Rekin w dachu miał symbolizować bombardowane domy, co jak najbardziej można odnieść do obecnej sytuacji na Ukrainie... (Fot. Ben Harrison/www.headingtonshark.com)
Siedmiometrowy rekin wbity w dach domu przy New High Street 2 w Headington od 1986 roku przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców tej dzielnicy Oksfordu, ale też przyjeżdżających tu turystów. Przez długi czas władze miasta różnymi sposobami próbowały się pozbyć tej instalacji artystycznej. Teraz zmienili zdanie - uznali, że rekin w dachu to cenna atrakcja i objęli go ochroną prawną.
Reklama
Reklama

Rekina stworzył miejscowy artysta John Buckley w proteście przeciwko wojnie i zbrojeniom nuklearnym. Na dachu domu zamontował go Bill Heine, prezenter lokalnej stacji radiowej. Nie starał się o jakiegokolwiek pozwolenie na umieszczenie tej instalacji, bo uważał, że administracja nie ma prawa decydować, co wolno artystom.

Choć rekin trafił na dach nielegalnie, to lokalnym władzom przez lata nie udało się doprowadzić do usunięcia rzeźby. Teraz nie będą już próbować. Radni Oksfordu oficjalnie uznali instalację za chroniony element krajobrazu, którego dziedzictwo ma szczególne znaczenia dla lokalnej społeczności.

Zadowolony z tej decyzji nie jest Magnus Hanson-Heine, syn Billa Heine’a. Uwielbia rekina, ale uważa, że decyzja radnych to pogwałcenie przesłania jego ojca. "Wykorzystywanie aparatu planowania w celu zachowania symbolu łamania prawa w zakresie planowania jest z gruntu absurdalne" - stwierdził w rozmowie z Associated Press.

Bill Heine, Amerykanin studiujący w Oksfordzie, wpadł na pomysł "zbombardowania" dachu domu rekinem w kwietniu 1986 roku, gdy dowiedział się, że w nocy nad jego domem będą przelatywać amerykańskie samoloty wojskowe. Następnego ranka okazało się, że faktycznie przeleciały - żeby zbombardować Trypolis w odwecie za wspieranie przez Libię ataków terrorystycznych na wojska amerykańskie.

Hanson-Heine niedawno odmalował rekina, aby przywrócić mu niebieskozielony połysk. (Fot. Margaret Stranks/www.headingtonshark.com)

Bill Heyne i jego przyjaciel rzeźbiarz John Buckley wykonali rekina z włókna szklanego i umieścili na dachu 9 sierpnia, w 41. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. "Rekin ma wyobrażać kogoś wybijającego dziurę w swoim dachu w poczuciu bezsilności, gniewu i desperacji... Mówi o Kampani na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego, energii nuklearnej, Czarnobylu oraz Nagasaki" - tłumaczył przesłanie dzieła Bill Heyne w wypowiedzi, którą dziś w całości można znaleźć na stronie internetowej domu z rekinem.

Jego syn uważa, że mimo upływu lat to przesłanie wciąż jest niestety aktualne. "Widok rekina wbitego w dach domu miał uzmysłowić ludziom szok, jakiego doznawali cywile, gdy ich domy były bombardowane. I jego przesłanie jest wciąż aktualne w obliczu ataku Rosji na Ukrainę, bombardowania tamtejszych miast i pogróżek użycia broni jądrowej" - tłumaczy Magnus Hanson-Heine.

Rekin sterczący z dachu jednego z typowych na angielskich przedmieściach ceglanych szeregowców często budzi także rozbawienie. W 2013 roku został nawet wykorzystany w primaaprilisowym żarcie dziennika "Oxford Mail", który napisał, że rada miasta chce utworzyć fundusz szacowany na 200 tysięcy funtów, aby wesprzeć budowę podobnych rzeźb na dachach innych domów w okolicy. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama