Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ofcom zajmie się regulacją internetowych kanałów telewizyjnych

Ofcom zajmie się regulacją internetowych kanałów telewizyjnych
Ofcom może zyskać nowe uprawnienia. (Fot. Getty Images)
W ramach planów, mających na celu ochronę młodych widzów przed szkodliwymi treściami, Ofcom planuje objąć swoim zasięgiem niektóre kanały telewizyjne, które nadają jedynie przez internet.

Reklama
Reklama

Według danych regulatora rynku telekomunkacyjnego Ofcom, nawet 7 na 10 gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii posiada telewizor Smart TV z aktywny połączeniem internetowym. Umożliwia to z kolei dostęp do prawie 900 nieuregulowanych prawnie stacji telewizyjnych.

Propozycje, które są obecnie przedmiotem rządowych konsultacji, rozszerzyłyby uprawnienia Ofcom na najpopularniejsze i najłatwiej dostępne nieuregulowane kanały.

Ofcom odpowiada za kontrolę usług telewizyjnych, radiowych i VOD. Naruszenia przepisów tzw. Broadcasting Code dają Ofcom uprawnienia do wprowadzania licznych sankcji i kar finansowych.

Przepisy Broadcasting Code obejmują wiele obszarów związanych z produkcją treści. Ich celem jest m.in. ochrona dzieci przed szkodliwymi materiałami czy bezstronność w przekazywaniu informacji.

Kanały nieuregulowane często ogląda się w sposób podobny do tradycyjnej telewizji, przeglądając je za pomocą elektronicznego przewodnika po programach (EPG). Ofcom reguluje obecnie jedynie te kanały, które znajdują się na listach EPG: Freeview, Freesat, Sky, Virgin Media oraz YouView.

Oznacza to, że brytyjski regulator nie ma wpływu np. na Samsung TV Plus, Pluto TV, LG Channels czy Amazon Freevee. Tymczasem na Wyspach popularność tego typu usług rośnie.

Platformy te często umożliwiają widzom oglądanie programów często dostosowanych do konkretnych zainteresowań (World War TV czy The Chat Show Channel). Inne kanały są dedykowane jednemu programowi, np. Come Dine With Me czy Masterchef.

Chociaż niektóre kanały nieuregulowane dobrowolnie przestrzegają zasad dotyczących nieodpowiednich treści, widzowie nie mogą np. składać skarg do Ofcom, gdyby doszło do emisji szkodliwego materiału. Sam Ofcom nie ma też żadnego wpływu na treści tych kanałów. 

Czytaj więcej:

Vodafone wprowadza ofertę szybkiego internetu dla osób w trudnej sytuacji

Tradycyjna telewizja w UK w odwrocie. Nowe dane nie pozostawiają złudzeń

W UK przyjęto ustawę o bezpieczeństwie w internecie, która ma ograniczyć szkodliwe treści

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   25 września, 17:19

   Szczerze tego kraju nienawidzę i cieszę się że wyjeżdżam, to właśnie będzie zakaz oglądania przy okazji polskiej telewizji przez internet nadającej przez Freeview w ramach działania typu nielegalne treści.
   Polacy obudźcie się,to jest skutek tej nowej ustawy online safety bill.

  • Monter tv
   26 września, 17:09

   Czytelnik zgadzam się Blokują już polską telewizję satelitarną np dostawcy internetu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama