Menu

Odbył się XII Kongres Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów w Oksfordzie

Odbył się XII Kongres Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów w Oksfordzie
Wiceminister Piotr Dardziński i moderator spotkania Kasia Madera. (Fot. Ambasada RP)
Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, odwiedził Wielką Brytanię, aby wziąć udział w XII Kongresie Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów, odbywającym się na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Reklama

Kongres jest odbywającą się co rok dwudniową konferencją polskich studentów w Wielkiej Brytanii - zrzesza on w sumie ponad 400 członków polonijnych studenckich stowarzyszeń naukowych z ponad 30 brytyjskich uniwersytetów. Tegoroczna edycja odbyła się w Oksfordzie i została organizowana po raz trzeci przez Oxford University Polish Society.

Podczas kongresu wiceminister Dardziński wystąpił w roli głównego prelegenta, a wśród speakerów znaleźli się: Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Ewa Bartnik, profesor genetyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Katarzyna Gandor, popularna youtuberka, bloggerka i studentka biotechnologii.

Wiceminister spotkał się także z ministrem ds. uniwersytetów, nauki, badań i innowacji Chrisem Skidmorem. Rozmowy dotyczyły realizacji decyzji podjętych podczas grudniowych polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych. Wśród najważniejszych tematów znalazły się m.in. YESI (Rok Przedsiębiorczości, Nauki i Innowacji), ubiegłoroczne brytyjsko-polskie forum naukowe poświęcone sztucznej inteligencji i inteligentnym miastom oraz tegoroczne forum poświęcone kobietom w nauce, technologii, inżynierii i matematyce.

Dyskusje objęły również aspekt współpracy z brytyjskimi i polskimi agencjami finansującymi badania naukowe i innowacje, mające na celu wzmocnienie powiązań między brytyjskimi i polskimi uczelniami oraz ośrodkami badawczymi.

Doszło także do spotkania z pracownikami brytyjskiego sektora nauki, m.in. z głównym doradcą naukowym w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych - prof. Carole Mundell, prezesem Russell Group - Timem Bradshawem, dyrektorem University UK International - Vivienne Stern oraz dyrektorem Royal Society, Julie Maxton. 

Piotr Dardziński odwiedził także Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, gdzie miał okazję porozmawiać z przedstawicielami polskiej diaspory.

"Chcemy uprawiać naukę na poziomie międzynarodowym. Bądźcie naszymi ambasadorami, byśmy w globalnym wyścigu mogli być mocni" – oznajmił wiceminister do uczestników XII Kongresu Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów w Oksfordzie.

Podczas specjalnej uroczystości w centrum sportowym Uniwersytetu, z udziałem m.in. zastępcy burmistrza miasta Sajjada Malika, ambasadora RP Arkadego Rzegockiego i uczniów z Polskiej Szkoły Sobotniej w Oksfordzie, wiceminister złożył wieniec pod tablicą ku czci generała Afonsa Maćkowiaka, która została odsłonięta w czerwcu 2018 r. Wizytę zakończyło spotkanie z wiceburmistrzem Oksfordu oraz polskimi naukowcami i badaczami w miejskim ratuszu.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama