Menu

Od dziś zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w UE i UK

Od dziś zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w UE i UK
Palacze w UK i krajach UE nie będą mogli od dziś kupić mentolowych papierosów. (Fot. Getty Images)
Od dziś we wszystkich krajach UE, a także w Wielkiej Brytanii, obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką smakową. Nowe regulacje zostały wprowadzone na mocy unijnej dyrektywy tytoniowej, której celem jest powolna eliminacja nałogu tytoniowego ze społeczeństwa.
Reklama

Dyrektywa tytoniowa, która została przyjęta w UE przed kilkoma laty, przewiduje m.in., że ostrzeżenia przed skutkami nałogu w postaci np. zdjęć chorych organów muszą zajmować dwie trzecie powierzchni paczki. Zakazała również stosowania aromatów.

Wyjątkiem były papierosy mentolowe, dla których okres przejściowy ustalono do 2020 r. Zakaz sprzedaży tych produktów, który zaczął obowiązywać dziś, ma na celu zniechęcanie potencjalnych palaczy i ograniczenie ich liczby. Ponieważ dyrektywę przyjęto jeszcze przed Brexitem, zakaz obejmie również Wielką Brytanię.

Według opublikowanych w marcu badań Forum Konsumentów, w Polsce pali nawet około 9 milionów osób i aż 42 proc. palaczy sięga właśnie po papierosy mentolowe i z kapsułką smakową, z czego 28 proc. robi to regularnie. Dla porównania - w dwukrotnie większej Wielkiej Brytanii palaczy jest ok. 7,2 mln. Polacy są największą procentowo grupą w Zjednoczonym Królestwie, która nałogowo sięga po papierosy.

Zakaz nie obejmuje podgrzewanego tytoniu - w związku z tym IQOS wprowadził dziś nowe wersje smakowe Heetsów. (Fot. Getty Images)

Z badania wynika, że Polacy nie wierzą w skuteczność zakazu w walce z nałogiem. 81 proc. osób było zdania, że przepisy dyrektywy nie spowodują zmniejszenia liczby palaczy. Uważają, że znajdą oni inne sposoby, aby "obejść" zakaz, choćby poprzez zakup tych produktów na tzw. czarnym rynku. Większość Polaków uważa także, że palacze powinni mieć prawo, aby samodzielnie decydować, jakie papierosy chcą palić.

Zdecydowana większość palaczy papierosów mentolowych oraz z kapsułką w Polsce nie planuje rzucić nałogu. Niemal 90 proc. palaczy w marcu, gdy prowadzono badanie, nie zamierzało tego zrobić po wejściu w życie przepisów unijnej dyrektywy. Około 50 proc. obecnych konsumentów produktów mentolowych zadeklarowała, że będzie palić zwykłe papierosy, 16 proc. zamierza przejść na produkty alternatywne (np. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu). Prawie 20 proc. przyznało wprost, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku.

Czytaj więcej:

Przemyt papierosów i alkoholu do Polski "rekordowo niski"

Ponad 300 tys. Brytyjczyków rzuciło palenie ze strachu przed Covid-19

Na wirusie w Polsce zyskały leki, suplementy i papierosy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama