Menu

Od dziś otwarcie wielu punktów usługowych w Polsce

Od dziś otwarcie wielu punktów usługowych w Polsce
Polacy od dziś mogą udać się do restauracji czy skorzystać z zabiegów estetycznych. (Fot. Getty Images)
Od dziś w Polsce restauracje, kawiarnie, bary, salony fryzjerskie i kosmetyczne są znowu otwarte dla klientów. Jak zaznaczył polski minister zdrowia Łukasz Szumowski, Polsce wciąż daleko do końca epidemii, ale 'być może mamy dołek w jej przebiegu'.
Reklama

Właściciele otwartych dziś punktów będą musieli wprowadzić liczne ograniczenia i zmiany w obsłudze klientów i codziennej pracy.

Bary, kawiarnie i restauracje muszą wprowadzić zasadę 1,5 m odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego. W lokalach można korzystać tylko z jednorazowych sztućców, schowane mają być wszelkie dodatki jak cukier, serwetki czy wazoniki. Kucharze i kelnerzy powinni nosić maseczki oraz rękawiczki. Po wyjściu gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane. Do właścicieli lokali gastronomicznych należy też ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa.

Salony fryzjerskie muszą w całości przestawić się na zdalne umawianie wizyt, a w zakładach zachowany ma być dystans 1,5 m między stanowiskami. Gdy jest to niemożliwe - stanowiska muszą być oddzielone przepierzeniem. Fryzjerzy są zobowiązani do noszenia rękawiczek, maseczek, a nawet gogli i przyłbic przy wykonywaniu usług, a także stosowania odzieży ochronnej lub dedykowanej odzieży roboczej. 

Jednym z warunków otwarcia restauracji było m.in. wprowadzenie wymogu 2-metrowych odstępów. (Fot. Getty Images)

Podobne zalecenia obowiązują dla salonów kosmetycznych. Dodatkowo, na zabiegi wolno przychodzić jedynie bez osób towarzyszących, a klienci muszą zasłaniać nos i usta. Klienci nie mogą także korzystać z telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi. 

"Epidemia nie znika, być może mamy dołek w przebiegu tej epidemii, ale z drugiej strony wykorzystajmy to do pracy na rzecz pacjentów zupełnie innych niż COVID, gdzie przecież oni cały czas czekają na to, żeby to wszystko ruszyło" - przekazał dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wcześniej, zapowiadając znoszenie restrykcji, szef resortu wskazał, że państwo musi funkcjonować, bo sytuacja będzie jeszcze gorsza, gdy zabraknie pieniędzy.

Czytaj więcej:

MZ: "W Polsce mamy dopiero początek walki z epidemią"

Polska przystępuje do zdejmowania obostrzeń

Polski rząd łagodzi restrykcje. Otwiera galerie handlowe, hotele i przedszkola

  Komentarze
  • Prawnik
   18 maja, 13:43

   czytam i sam nie wierzę co czytam. Co za bzdury, co za cyrk! A idioci to kupują !

  • Yshd
   18 maja, 17:21

   I wazne że gospodarka dziala

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama