Menu

Od 9 czerwca Polacy będą mogli polecieć na Cypr

Od 9 czerwca Polacy będą mogli polecieć na Cypr
Promenada w Limassol. (Fot. Getty Images)
Polska znajduje się na liście krajów, których obywatele od 9 czerwca będą mogli przyjechać na Cypr. Warunkiem wpuszczenia na wyspę będzie posiadanie przez podróżnego zaświadczenia, że nie jest zakażony koronawirusem.
Reklama

Cypryjski rząd zatwierdził wczoraj dwufazowy plan, mający na celu stopniowe zniesienie restrykcji dotyczących przyjazdu na wyspę.

W pierwszej fazie, która zacznie się 9 czerwca, obywatele 19 krajów z listy sporządzonej przez ekspertów ministerstwa zdrowia będą mogli przylecieć na wyspę pod warunkiem posiadania zaświadczenia, wydanego przez prywatną lub państwową instytucję w ciągu 72 godzin przed wylotem, że poddali się testowi na koronawirusa i jego wynik jest negatywny.

W drugiej fazie, która zacznie się 20 czerwca, obywatele 13 krajów - Grecji, Malty, Bułgarii, Norwegii, Austrii, Finlandii, Słowenii, Węgier, Izraela, Danii, Niemiec, Słowacji oraz Litwy - nie będą już potrzebowali takiego dokumentu. Natomiast Polacy, Szwajcarzy, Rumuni, Chorwaci, Estończycy i Czesi w dalszym ciągu tak.

Przybywający na Cypr z wymienionych krajów obywatele Republiki Cypryjskiej oraz cudzoziemcy na stałe zamieszkali na wyspie także będą musieli poddać się testowi na koronawirusa, ale będą to mogli zrobić już po przylocie, a następnie przebywać w samoizolacji aż do otrzymania rezultatu.

Port w Kyrenia/Girne. (Fot. Getty Images)

Obywatele z krajów niewymienionych na liście na razie nie mają prawa wjazdu na wyspę. Loty z tych krajów będą mogły się odbywać, ale tylko w celu przewozu obywateli Cypru, stałych rezydentów oraz osób ze specjalnym zezwoleniem na wjazd. Wszystkie takie osoby również będą musiały poddać się testowi na koronawirusa, izolować się do czasu otrzymania rezultatu, a następnie przebyć 14-dniową kwarantannę.

Cypryjski minister transportu Jannis Karusos poinformował media, że ministerstwo zdrowia kontynuuje monitorowanie danych epidemiologicznych z różnych krajów i prawdopodobnie w najbliższych dniach liczba państw, których obywatele będą mogli odwiedzać wyspę, będzie się zwiększać.

Cypryjskie hotele zaczną działać od 1 czerwca. Plaże zostaly otwarte już dzisiaj i będą tam obowiązywać nowe zasady, takie jak m.in. konieczność zachowania czterech metrów dystansu między parasolami.

W czwartek na wyspie otwarte zostały już restauracje i bary, ale tylko te znajdujące się na świeżym powietrzu, oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Na Cyprze stwierdzono do tej pory 927 przypadków koronawirusa, a 24 osoby zmarły.

Czytaj więcej:

Włochy otwierają 3 czerwca granice z krajami UE i Wielką Brytanią

Od 1 czerwca bez kwarantanny na Bałkanach

Europa szykuje się do otwarcia granic w czerwcu. Polska jeszcze nie zdecydowała

Bułgaria otwiera granice dla obywateli UE. Kwarantanna pozostaje

  Komentarze
  • Jurek
   24 maja, 12:07

   Nie wpuszczać Polaków, dopóki Polska nie wpuszcza zagranicznych turystów.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.05.2020
  GBP 5.046 złEUR 4.511 złUSD 4.143 złCHF 4.260 zł

  Sport


  Sport

  Reklama