Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ocean to "zlew" dla 14 milionów ton mikroplastiku

Ocean to "zlew" dla 14 milionów ton mikroplastiku
Nawet głęboki ocean jest podatny na zanieczyszczenie plastikiem. (Fot. Getty Images)
Około 14 mln ton mikroplastiku zanieczyszcza dna oceanów - wynika z opublikowanego wczoraj badania australijskiej rządowej agencji ds. badań naukowych CSIRO. To 25 razy więcej, niż pokazywały poprzednie badania.
Reklama
Reklama

"Nasze badania wykazały, że głęboki ocean to zlew dla mikroplastiku" - stwierdziła Denise Hardesty, główny naukowiec i współautorka opracowania.

Badanie, które jest pierwszym w historii globalnym szacunkiem, ile mikrodrobin plastiku może znajdować się na dnie morskim, ujawnia również, że ich liczba jest na ogół wyższa w miejscach, gdzie jest większa ilość pływających śmieci - nawet w odległych częściach planety.

"Wyniki pokazują, że mikroplastiki rzeczywiście osiadają na dnie oceanu" - przekazała Justine Barrett z komórki Oceans and Atmosphere CSIRO, która przeprowadziła badanie. "Nawet głęboki ocean jest podatny na zanieczyszczenie plastikiem" - dodała.

Analiza, przeprowadzona przez naukowców CSIRO przy użyciu zautomatyzowanej łodzi podwodnej, która pobierała próbki na głębokości 3 km u południowych wybrzeży Australii, wskazuje, że ilość plastiku na dnie morskim jest 25 razy większa niż wcześniej uważano.

Na podstawie wyników gęstości tworzyw sztucznych znalezionych w głębokim oceanie u południowych wybrzeży Australii naukowcy oszacowali, że całkowitą ilość mikroplastiku na dnie morskim na całym świecie wynosi ok. 14 mln ton.

Eksperci szacują, że co roku co najmniej 8 mln ton plastiku wrzucane jest do morza; po rozłożeniu maleńkie cząsteczki połykane są przez ryby, a nawet fitoplankton stanowiący podstawę morskiego łańcucha pokarmowego.

Hardesty wskazała, że zanieczyszczenie plastikiem oceanów na świecie to globalnie rozpoznany problem ekologiczny, a "poprzez identyfikację tego, gdzie i ile jest mikroplastiku, mamy lepszy obraz rozmiaru problemu". Według ekspertki, pomoże to w informowaniu o strategiach gospodarowania odpadami i w zmianie zachowań.

Czytaj więcej:

Plastikowe torebki znikają z Nowego Jorku

W UK sprzedaż reklamówek spadła o 95 proc.

"The Times": W Atlantyku jest ponad 10 razy więcej plastiku niż sądzono

Opłata za plastikowe torby w sklepach w Anglii zostanie podwojona

Lodowiec o powierzchni Florydy "topnieje coraz szybciej"

Od dziś plastikowe słomki w Anglii są nielegalne

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama