Menu

Obóz pracy w Holandii. Imigranci mieszkali w "przerażających warunkach"

Obóz pracy w Holandii. Imigranci mieszkali w "przerażających warunkach"
W budynkach gospodarczych znajdowało się prawie siedemdziesiąt piętrowych łóżek. (Fot. gemeentemaasgouw.nl)
Na południu Holandii policja odkryła i zlikwidowała obóz, w którym kilkudziesięciu Rumunów, pracujących przy zbiorze szparagów, mieszkało w 'przerażających i niebezpiecznych' warunkach. Według lokalnych władz, niektórzy z nich mogli być nawet bici.
Reklama
Reklama

W ubiegłym tygodniu policja, a także przedstawiciele lokalnych władz przeprowadzili kontrolę w kompleksie rolnym w Linne, niewielkiej wiosce leżącej na terenie gminy Maasgouw na południu Holandii.

Wcześniej otrzymano anonimową informację o obozie, w którym pracownicy z Rumunii mieli mieszkać w "przerażających i niebezpiecznych" warunkach.

Na miejscu odkryto kompleks składający się z budynków gospodarczych, w których umieszczono prawie siedemdziesiąt piętrowych łóżek. Mieszkali tam pracownicy, którzy w ciągu dnia zbierali szparagi w okolicznych gospodarstwach rolnych.

"Ludzie mieszkali tam w przerażających warunkach" - przekazał portalowi NOS burmistrz gminy Stef Strous. Według niego, mieszkający w kompleksie pracownicy byli brudni i wystraszeni.

"Niektórzy z nich przyznawali, że byli nawet bici" - dodał burmistrz Strous. Jak informuje portal, budynki były zaniedbane a w pomieszczeniach, gdzie spali, nie było nawet odpowiedniej wentylacji.

Policja nakazała przeniesienie pracowników do innych pomieszczeń. Na właściciela kompleksu nie nałożono jednak żadnej grzywny.

Jak stwierdził Emilie Roemer, przewodniczący rządowego zespołu ds. wspierania ochrony pracowników tymczasowych, to nie jest odosobniona sytuacja i należy podjąć natychmiastowe kroki w celu ochrony migrantów zarobkowych.

Roemer ocenił, że skala nadużyć wobec pracowników jest jeszcze większa. "Problem z wykryciem tego problemu polega na tym, że pracownicy tymczasowi często w ogóle nie są zarejestrowani" - dodał. 

"Jeśli nie wiemy, gdzie mieszkają, nie możemy kontrolować takich miejsc jak w Maasgouw" - wskazał Roemer i zaznaczył, że ludzie są wówczas na "łasce właścicieli slumsów i nieuczciwych agencji zatrudnienia".

Czytaj więcej:

Brexit: "Szkockie wizy" dla imigrantów mają zaradzić problemowi wyludnienia

Holenderski instytut: Imigranci i kobiety muszą więcej pracować

Szwecja: Imigranci częściej chorują na Covid-19 i rzadziej się szczepią

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

Dania: Skazani na deportację imigranci jednak nie trafią na bezludną wyspę

Szwecja: Imigranci wykorzystują pandemię, by uniknąć deportacji

  Komentarze
  • Muminek
   3 czerwca, 11:03

   z taką pomocą... ech... brzmi jak niedźwiedzia przysługa... skończy się na tym, że ci ludzie pracowali, a nikt im teraz nie zapłaci, przyjadą kolejni do "kompleksu" : (

  • Czytelnik anonimowy
   3 czerwca, 13:34

   Unia Europejska !!! W Chinach warunki pracy są o niebo lepsze.

  • Komentator
   3 czerwca, 13:50

   Przeciez to wyglada jak izba fasolkowych lordow z Londynu. Dobrze, ze juz czesc z nich odplynela w poszukiwaniu 500+ do Polski, to lzej sie oddycha tutaj.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama