Menu

"O znoszeniu restrykcji powinien decydować osobno każdy kraj"

"O znoszeniu restrykcji powinien decydować osobno każdy kraj"
Większość Polaków sądzi, że każdy kraj powinien sam ustalać zasady związane ze znoszeniem restrykcji... (Fot. Getty Images)
72 proc. badanych uważa, że o znoszeniu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa powinien decydować osobno każdy kraj Unii Europejskiej; 20 proc. ankietowanych twierdzi, że decyzje w tym zakresie powinny być koordynowane na szczeblu unijnym - wynika z sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

Według CBOS opinie, że decyzje dotyczące znoszenia ograniczeń powinny leżeć w gestii poszczególnych państw, zdecydowanie przeważa we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych.

Z badania wynika, że częściej przekonanie to podzielają badani lepiej wykształceni (77 proc. ankietowanych z wykształceniem średnim i 78 proc. z wyższym). Z kolei zdania, że powinny one być koordynowane na szczeblu UE są najmłodsi i najstarsi ankietowani (w wieku 18-24 lat oraz 65 lat i więcej – odsetki odpowiednio: 27 proc. i 25 proc.).

W sondażu podkreślono, że opinie na ten temat w pewnej mierze są zależne od poglądów politycznych oraz preferencji partyjnych.

CBOS dodaje, że opinie na temat znoszenia ograniczeń zależą też od ocen działań rządu w walce z epidemią koronawirusa oraz tempa łagodzenia restrykcji w Polsce. Im większe niezadowolenie z działań rządu w walce z epidemią, tym częściej wyrażane jest przekonanie, że decyzje dotyczące znoszenia obostrzeń powinny być koordynowane na szczeblu unijnym.

Należy jednak zaznaczyć, że nawet wśród najbardziej niezadowolonych z działań urzędującego gabinetu w tym zakresie przeważa przekonanie, że każdy kraj powinien decydować samodzielnie o znoszeniu ograniczeń. Ponadto badani zadowoleni z tempa znoszenia ograniczeń w Polsce częściej niż ci uważający, że są one znoszone zbyt szybko lub zbyt wolno, uważają, że każdy kraj powinien samodzielnie decydować o znoszeniu ograniczeń (78 proc. wobec odpowiednio: 72 proc. i 68 proc.).

W sondażu podkreślono też, że poziom poparcia dla naszego członkostwa w Unii Europejskiej wciąż pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Deklaruje je 87 proc. badanych, w tym ponad połowa 58 proc. w sposób zdecydowany. Do przeciwników przynależności naszego kraju do UE zalicza się 8 proc. ankietowanych.

CBOS zauważa, że zwolennicy naszego członkostwa w UE dominują we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. W największym stopniu stosunek do tej kwestii różnicują poglądy polityczne i preferencje partyjne.

Badanie przeprowadzono w dniach od 22 maja do 4 czerwca na próbie liczącej 1 308 osób metodą wywiadów bezpośrednich, wywiadów telefonicznych lub samodzielnie wypełnionej ankiety internetowej.

Czytaj więcej:

CBOS: Polacy na ogół przestrzegają restrykcji związanych z koronawirusem

Większość Polaków boi się zarażenia koronawirusem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama