Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowy wariant koronawirusa - Omikron - podniesiony do rangi niepokojącego. Co o nim wiemy?

Nowy wariant koronawirusa - Omikron - podniesiony do rangi niepokojącego. Co o nim wiemy?
Koronawirus wciąż mutuje i teraz przybrał nową, niepokojącą formę. Naukowcy twierdzą, że Omikron jest bardziej zaraźliwy niż dotychczasowe mutacje... (Fot. Getty Images)
Światowa Organizacja Zdrowia określiła wczoraj wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem 'niepokojącego'. Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron - podała Agencja Reutera.
Reklama
Reklama

Analizując nowy wariant koronawirusa, specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) określili go odmianą wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta - przypomniała agencja Associated Press.

WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. W związku z tym decyzje o zawieszeniu lotów z południa Afryki podjęły wczoraj między innymi władze Maroka, Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Danii i Filipin. W USA trwają konsultacje w tej sprawie. 

Tymczasem eksperci ds. wirusologii na całym świecie są zgodni, że Omikron stanowi kolejne poważne zagrożenie w trwającej od niemal dwóch lat światowej pandemii koronawirusa - donosi dzisiaj CNN.

Lawrence Young, wirusolog i profesor onkologii molekularnej w Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii, potwierdził opinię Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że Omikron jest "bardzo niepokojący".

"Jest to najbardziej zmutowana wersja wirusa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia. Ten wariant zawiera pewne zmiany, które widzieliśmy wcześniej w innych wariantach, ale nigdy nie było tych wszystkich kombinacji razem w jednym wirusie. Ma również nowe mutacje" – napisał Young w oświadczeniu.

Wyjaśnił, że Omikron zawiera łącznie około 50 mutacji i co najważniejsze, jak wynika z badań naukowców zajmujących się genomiką w RPA, ponad 30 tych mutacji znaleziono w białku kolczastym – strukturze, której wirus używa, aby dostać się do atakowanych komórek.

Neil Ferguson, dyrektor MRC Center for Global Infectious Disease Analysis w Imperial College London, stwierdził, że liczba mutacji w białku kolczastym jest "bezprecedensowa".

"Gen białka kolczastego stanowi cel większości szczepionek. Dlatego istnieje obawa, że ten wariant może mieć większy od poprzednich wariantów potencjał unikania zapory odpornościowej, którą mają zapewniać szczepionki" – wyjaśnił Ferguson.

Dr Ashish Jha, dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Browna w USA, podkreślił z kolei, że nowy wariant "zachowuje się inaczej" i "wygląda na to, że jest znacznie bardziej zaraźliwy niż wariant Delta". "Szybko stał się dominujący w Afryce Południowej, w regionach, w których został odkryty. To odbyło się w ciągu kilku dni, a nie miesięcy" - ostrzegł Jha.

Obecnie na świecie wciąż dominuje wariant Delta, ale Omikron rozprzestrzenia się bardzo szybko. (Fot. Getty Images)

Naukowcy są zgodni, że jest za wcześnie, aby określić pełny wpływ mutacji wariantu Omikron na skuteczność szczepionek. De Oliveira podkreślił jednak, że szczepionki Covid-19 są ciągle najlepszym narzędziem w walce z koronawirusem i dodał, że nadal należy przeprowadzać badania laboratoryjne w celu udoskonalania preparatów.

"Nie sądzę, że znajdziemy się w sytuacji, w której szczepionki staną się bezużyteczne" - zauważył dr Ashish Jha. "Myślę, że jest to niezwykle mało prawdopodobne. Pytanie tylko brzmi, czy nowy wariant stanowi małe zagrożenie dla skuteczności szczepionek, czy też jest ono duże? Myślę, że wstępne dane będą znane w ciągu najbliższych kilku dni" - dodał.

Amerykański producent szczepionek Moderna rozpoczął już prace nad testowaniem zdolności swojej szczepionki do neutralizacji nowego wariantu, a wyniki badań są oczekiwane w najbliższych tygodniach.

Z kolei AstraZeneca poinformowała, że testuje terapię skojarzoną przeciwciał w walce z nowym wariantem, a rzecznik firmy zapewnił, że obecne możliwości szczepionki już umożliwiają jej szybką reakcję na nowe warianty.

"AstraZeneca prowadzi także badania w lokalizacjach, w których zidentyfikowano wariant, a mianowicie w Botswanie i Eswatini. To umożliwi nam zebranie rzeczywistych danych do opracowania środka przeciwko nowemu wariantowi" – oświadczyła firma.

Także firma Johnson & Johnson poinformowała, że testuje swoją szczepionkę przeciwko nowemu wariantowi.

CNN zaznacza, że według naukowców nie jest do końca jasne, skąd wziął się nowy wariant. Chociaż po raz pierwszy zidentyfikowano go w Afryce Południowej, mógł pochodzić z innego miejsca.

Czytaj więcej:

W Japonii wariant Delta sam się unicestwił, nie był w stanie się skopiować

Włochy: Polski naukowiec, który pomógł wyizolować koronawirusa, wyjaśnia obecną sytuację epidemiczną

UK: Sześć państw wraca na czerwoną listę z powodu nowego wariantu wirusa

Minister zdrowia UK: Nowy wariant wirusa zapewne jest już w innych krajach

  Komentarze
  • Taaaaa
   27 listopada 2021, 14:12

   no tak, trzeba bylo trafic w genom, ktory polozy Afryke i ograniczy, z hiv sie nie udalo do konca z innymi chorobami z laboratorium tez to i prosze powstal omikron, to Ci heca

  • Tomek
   27 listopada 2021, 14:19

   Przyjeżdżając dawno temu do Angli walkowalem przez cztery lata temat TERORYZM, po tym cztery lata BREKSHIT, ile lat będziemy wysłuchiwać o jakimś COVIDSHIT ? Żygać się chce !!!

  • Bystry
   27 listopada 2021, 14:52

   "21 Będzie bowiem wówczas wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd i nigdy nie będzie. 22 Gdyby ów czas nie został skrócony, nikt by nie ocalał. Lecz z powodu wybranych ów czas zostanie skrócony" Ewangelia Mateusza 24 BIBLIA.

  • Bloop
   27 listopada 2021, 15:11

   Najlepiej nazwać go cov mutant i będzie jedna od tych wszystkich co wymyślają. Już zygac sie xhve tym covidem i wszystko z nim związane

  • Hh
   28 listopada 2021, 04:04

   Czekam na granda

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama