Menu

Nowy regulator rynku w UK. Zajmie się cyfrowymi gigantami

Nowy regulator rynku w UK. Zajmie się cyfrowymi gigantami
Nowy rządowy organ zajmie się kontrolą dużych firm technologicznych. (Fot. Getty Images)
W Wielkiej Brytanii pracę rozpoczął nowy regulator rynku - Digital Markets Unit (DMU) - którego głównym celem będzie walka z dominacją gigantów technologicznych i kontrola ich działalności. Rządowy organ powstał na bazie regulatora Competition and Markets Authority - obie jednostki będą wspólnie dzielić główną siedzibę na Canary Wharf w Londynie.
Reklama
Reklama

Digital Markets Unit w pierwszej kolejności za cel obrał sobie przygotowanie nowych kodeksów postępowania (ang. Code of Conduct) dla firm takich jak Facebook czy Google. Organ chce także sumiennie przeanalizować relacje cyfrowych firm z dostawcami treści i reklamodawcami, a także zająć się organizacjami, które rozsyłają materiały prasowe.

Jak przekazano, "DMU będzie podejmował odważne działania, które sprzyjają konkurencyjności na rynku".

Zwrócono uwagę, że obecnie firmy takie jak Facebook, Google czy Amazon kontrolują przytłaczającą większość branży reklamowej w internecie i odnotowują z tego tytułu rekordowe zyski. 

"Dzisiejszy dzień jest kamieniem milowym na drodze do stworzenia najbardziej konkurencyjnych rynków internetowych na świecie, z konsumentami, przedsiębiorcami i wydawcami treści w ich sercu" - przekazał minister cyfryzacji Oliver Dowden.

Do powstania DMU odniósł się także minister biznesu Kwasi Kwarteng, który wskazał, że powstanie nowego organu "pomoże ograniczyć dominację dużych firm technologicznych".

Andrea Coscelli, dyrektor Competition and Markets Authority, przekazał z kolei, że każdy człowiek ma prawo do tego, aby jego dane były przechowywane bezpiecznie, a prezentowane mu ceny były uczciwe. Podkreślił również znaczenie prawa do wyboru, które w przypadku firm technologicznych często jest ograniczone. 

Czytaj więcej:

Facebook będzie walczył z "fake newsami" o szczepionkach na Covid-19

Facebook tworzy Instagrama dla dzieci

"The Guardian": Władze mogą zmusić Facebooka do udostępniania wiadomości służbom

Facebook wprowadza nakładki na zdjęcia profilowe promujące szczepienia

  Komentarze
  • Marcin
   7 kwietnia, 17:36

   A podobno tylko u nas kolezkow obsadzaja na stanowiskach przeciez jest urzad od telecomow itd no ale jest duzo kasy a koledzy musz gdzies robic skad my to znamy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama