Menu

Nowe polskie prawo jazdy już bez adresu

Nowe polskie prawo jazdy już bez adresu
Nowe prawo jazdy w Polsce nie będzie zawierało adresu zamieszkania. (Fot. Getty Images)
Wydawane w Polsce prawa jazdy od dzisiaj nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza, nie trzeba będzie więc ich wymieniać w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, bądź administracyjnej zmiany ulicy - przypomina resort infrastruktury.
Reklama

Rzecznik ministerstwa Szymon Huptyś wyjaśnił, że zmiana wynika z wydanego 25 lutego 2019 roku rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

"Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 roku nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknie więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Dla kierowców oznacza to dużą oszczędność, koszt wymiany prawa jazdy to bowiem 100 zł" - wskazał rzecznik MI. 

Nowe polskie prawo jazdy od dzisiaj są bez adresu. (Fot. www.gov.pl)

Zgodnie z nowym prawem, wszystkie dotychczas wydane prawa jazdy będą nadal ważne do czasu wskazanego na nich terminu. Dokumenty te nie podlegają obowiązkowej wymianie, nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania. 

Dla kierowców oznacza to dużą oszczędność, wymiana prawa jazdy kosztuje bowiem 100 zł.

Prawo jazdy bez adresu to już kolejne ułatwienie dla kierowców. Od 1 października 2018 roku zmotoryzowani nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i zaświadczenia o opłaconym ubezpieczeniu OC. 

Od dzisiaj w Polsce wydawane są też nowe e-dowody.  Elektroniczny dokumet ma usprawnić komunikację obywateli z administracją i podmiotami komercyjnymi – pozwoli m.in. na korzystanie z usług online.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama