Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowa fala upałów w UK będzie bez rekordu temperatur, ale potrwa dłużej

Nowa fala upałów w UK będzie bez rekordu temperatur, ale potrwa dłużej
Brytyjczycy znów będą szukali ochłody przed falą upałów. Na zdj. plaża w Weston-super-Mare w Anglii, 7 sierpnia 2022 r. (Fot. Getty Images)
W trakcie zbliżającej się do Wielkiej Brytanii fali upałów temperatury nie będą tak wysokie jak w lipcu, gdy po raz pierwszy przekroczone zostało 40 st. C, ale będzie ona dłuższa - przewiduje urząd meteorologiczny Met Office.
Reklama
Reklama

W Wielkiej Brytanii od dzisiaj obowiązuje trzeci stopień ostrzeżenia przed upałem, który ma nadejść w tym tygodniu. Dzisiejszy bursztynowy alert obejmuje południową i środkową Anglię od południa do godziny 18:00 w sobotę. Jest on o jeden stopień niższy od najpoważniejszego, czerwonego alertu (na poziomie czwartym), wydanego podczas fali upałów w zeszłym miesiącu.

Eksperci radzą, by uważać na osoby starsze lub z problemami zdrowotnymi, a także na małe dzieci.

Według prognoz, szczyt fali upałów przypadnie na piątek i sobotę, kiedy temperatura ma dojść do 35 stopni. Prawdopodobnie najgorętszymi rejonami kraju będą tym razem środkowo-zachodnia i południowo-zachodnia Anglia.

Tim Morgan, meteorolog z Met Office, przyznał, że kryteria fali upałów prawdopodobnie zostaną spełnione w całej Wielkiej Brytanii. Met Office mówi o tym zjawisku, gdy przez co najmniej trzy kolejne dni temperatura osiąga lub przekracza określony poziom, choć ten jest różny dla różnych miejsc w kraju i wynosi od 25 do 28 stopni.

"Jesteśmy całkowicie przekonani, że temperatury nie będą tak wysokie jak w lipcu, ale różnica polega na tym, że będzie to dość długi okres z temperaturami nieco powyżej 30 stopni, więc będzie to mimo wszystko bardzo zauważalne" - wyjaśnił.

19 lipca trzykrotnie w ciągu jednego dnia pobity został absolutny rekord temperatury w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii - najwyższą zmierzono w miejscowości Coningsby w hrabstwie Lincolnshire we wschodniej Anglii, gdzie termometry pokazały 40,3 st. C.

Poprzedni miesiąc był też najsuchszym lipcem w Anglii od 1935 r., a w niektórych regionach - nawet w całej historii pomiarów. Tak było np. w południowo-wschodniej Anglii, gdzie w ciągu całego miesiąca spadło zaledwie 4,2 mm deszczu, czyli 3,5-krotnie mniej niż wynosił poprzedni rekord, z lipca 1952 r.

Z powodu utrzymującej się suszy w kilku hrabstwach południowo-wschodniej Anglii, a także w południowo-zachodniej Walii obowiązuje zakaz używania węży ogrodowych. Władze apelują też, by nie urządzać grilla na świeżym powietrzu, szczególnie na suchych terenach, gdzie łatwo o pożar.

Czytaj więcej:

Miniony lipiec w Anglii był najsuchszy od 1935 roku

M&S przestaje sprzedawać jednorazowe grille w całej Wielkiej Brytanii

Thames Water: W Londynie też wkrótce może obowiązywać zakaz używania węży ogrodowych

Do brytyjskiej stolicy zmierza kolejna fala upałów

Plaga os w Wielkiej Brytanii. Powodem fala upałów

Weekend pod znakiem dzikich pożarów w Londynie

  Komentarze
  • Nice
   10 sierpnia, 03:35

   Elegancko akurat 5 dni wolnego

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.09.2022
  GBP 5.2822 złEUR 4.7566 złUSD 4.9113 złCHF 4.9846 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama