Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nieudany debiut Chick-fil-A w UK. Poszło o prawa LGBT

Nieudany debiut Chick-fil-A w UK. Poszło o prawa LGBT
Chick-fil-A posiada 2,4 tys. placówek w USA. (Fot. Getty Images)
Amerykański gigant na rynku fast-food'ów - Chick-fil-A - zamknie swoją pierwszą i jedyną placówkę w Wielkiej Brytanii zaledwie 6 miesięcy po jej otwarciu. Brytyjczycy zbojkotowali sieć, ponieważ nie spodobało im się podejście właściciela do małżeństw jednopłciowych.
Reklama
Reklama

Pierwszą placówkę Chick-fil-A poza USA otwarto w angielskim Reading. Amerykański gigant planował podbój brytyjskiego rynku i miał ambitne plany otworzenia wielu placówek, ale nie spodziewał się, że napotka na opór ze strony społeczeństwa. Winne okazały się poglądy właściciela sieci - w przeszłości finansował on m.in. ugrupowania, których celem była walka z równością małżeńską czy legalizacją związków osób tej samej płci. 

Do 2013 r. Chick-fil-A sponsorowała również organizację Exodus International, która przez lata dopuszczała się przestępstw z nienawiści wobec osób LGBT, oferując im m.in. możliwość "leczenia". Organizacja została zamknięta i przeprosiła wszystkie osoby o odmiennej orientacji za "lata osądzania ze strony zarwóno organizacji, jak i wspólnot chrześcijańskich".

W ramach protestu pary jednopłciowe w USA regularnie robią sobie zdjęcia na tle restauracji Chick-fil-A. Na miejscu regularnie można również spotkać grupy religijne o homofobicznych poglądach. (Fot. Getty Images)

"Etos i postawa moralna sieci są całkowicie sprzeczne z naszymi wartościami" - przekazali aktywiści z Reading, wzywając do bojkotu sieci. 

Jak informuje "The Guardian", od tego momentu Chick-fil-A napotykała na liczne problemy zarówno ze strony konsumentów, jak i partnerów biznesowych. Ostatecznie sieć poinformowała, że po zaledwie 6 miesiącach obecności na rynku Wielkiej Brytanii zamknie swój lokal.

Organizacja Reading Pride zapowiedziała, że pomimo zapowiedzi wycofania się amerykańskiej firmy ze Zjednoczonego Królestwa, aktywiści zamierzają protestować przed wejściem do restauracji do momentu, aż faktycznie zostanie zamknięta. 

W ostatnim czasie walkę z Chick-fil-A podjęły m.in. władze San Francisco. (Fot. Getty Images)

Umowa restauracji z właścicielem lokalu kończy się w lutym i niektórzy obawiają się, że do tego momentu restauracja może wciąż funkcjonować.

Sieć Chick-fil-A posiada w sumie ponad 2,4 tys. punktów w USA. Również w niektórych amerykańskich stanach zaczyna napotykać problemy z otwieraniem nowych lokali w związku z kontrowersyjnymi poglądami właściciela. 

Czytaj więcej:

Jubileuszowa parada Pride w Londynie

W Londynie powstało tęczowe przejście dla pieszych

Radykalni muzułmanie przeciwni tematowi LGBT w szkołach w UK

Eurobarometr: 76 proc. mieszkańców UE za prawami dla LGBT

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama