Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niepodległa Szkocja? Rząd złożył projekt ustawy o nowym referendum

Niepodległa Szkocja? Rząd złożył projekt ustawy o nowym referendum
Wynik referendum, które odbyło się 18 września 2014 r., przesądził o pozostaniu Szkocji w UK. Za odłączeniem się było 44,70 proc. głosujących, za pozostaniem - 55,30 proc. (Fot. Getty Images)
Szkocki rząd opublikował wczoraj projekt ustawy o przeprowadzeniu drugiego referendum niepodległościowego. Miałoby się ono odbyć po zakończeniu pandemii koronawirusa, ale w pierwszej połowie nowej kadencji parlamentu.
Reklama
Reklama

Rządząca Szkocka Partia Narodowa (SNP) zapowiada, że podejmie próbę uchwalenia ustawy, jeśli większość posłów wybranych w majowych wyborach do szkockiego parlamentu będzie się opowiadać za niepodległością.

W projekcie ustawy zaproponowano, by zadać to samo pytanie, które było w referendum z 2014 r. - "Czy Szkocja powinna być niepodległym państwem?" - z dwoma możliwymi odpowiedziami do wyboru, choć jeśli ustawa zostanie przyjęta, ostateczna decyzja co do treści pytania należeć będzie do komisji wyborczej.

Zaproponowano także, by do głosowania uprawnione były te same osoby, co w wyborach do szkockiego parlamentu i w wyborach lokalnych, czyli również cudzoziemcy mieszkający w Szkocji.

W projekcie ustawy nie wskazano, kiedy ewentualne referendum miałoby się odbyć - napisano jedynie, że decyzja w tej sprawie będzie należeć do nowo wybranego parlamentu. Jednak, jak poinformował Mike Russell, minister ds. konstytucyjnych w szkockim rządzie, gabinet jest zdania, że powinno to być w pierwszej połowie pięcioletniej kadencji parlamentu, czyli do końca 2023 r.

Aby referendum było ważne, zgodę na jego przeprowadzenie musi wydać rząd w Londynie. Brytyjski premier Boris Johnson się na to nie zgadza, argumentując, że ta kwestia została rozstrzygnięta w 2014 r., zaś obecnie priorytetem szkockiego rządu powinna być walka z pandemią, a nie plebiscyt.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon sugerowała w przeszłości, że jeśli rząd w Londynie nie zgodzi się na referendum, władze szkockie mogą zwrócić się do sądu, aby rozstrzygnąć kwestię, czy szkocki parlament ma prawo do rozpisania referendum bez zgody Londynu.

Czytaj więcej:

Pandemia bardziej niż Brexit skłania Szkotów do niepodległości

Raport: Niepodległość zaszkodzi gospodarce Szkocji bardziej niż Brexit

Spada poparcie dla niepodległości Szkocji

Szkoci zmieniają zdanie w sprawie niepodległości

Media: Johnson powie Szkotom, że nie da zgody na nowe referendum

Johnson: Referendum w Szkocji "forsowane bez względu na koszty"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama