Menu

Niemiecki ekspert o trzeciej fali pandemii: "Będzie tak źle, jak w szczycie drugiej fali"

Niemiecki ekspert o trzeciej fali pandemii: "Będzie tak źle, jak w szczycie drugiej fali"
Druga fala pandemii okazała się jeszcze poważniejsza niż pierwsza. Trzecia fala może być równie tragiczna w skutkach - przestrzega niemiecki naukowiec. (Fot. Getty Images)
Nadchodzi trzecia fala pandemii koronawirusa, w Niemczech w pierwszej połowie kwietnia liczba nowych zakażeń może być zbliżona do tej z końca grudnia, gdy kraj znajdował się w szczycie drugiej fali zachorowań - przewiduje prof. Thorsten Lehr z Uniwersytetu Kraju Saary.
Reklama
Reklama

Do czekającego Niemcy wzrostu zakażeń przyczyni się rozprzestrzenianie się prawdopodobnie bardziej śmiercionośnego i ok. 35 proc. bardziej zaraźliwego wariantu B.1.1.7 oraz rozluźnienie związanych z epidemią restrykcji i częstsze kontakty społeczne - wyjaśnia w opublikowanym na stronie "Der Spiegel" artykule profesor farmacji, który kierował również pracami nad oprogramowaniem prognozującym rozwój pandemii.

Obecnie w Niemczech tygodniowo diagnozuje się 63,8 infekcji koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Zdaniem Thorstena Lehra ten już rosnący wskaźnik w pierwszej połowie kwietnia może osiągnąć wartość bliską 200, czyli zbliżoną do tej z końca grudnia, gdy Niemcy znajdowały się w szczytowym punkcie drugiej fali pandemii.

Według najnowszych danych Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) pochodzący z Wielkiej Brytanii wariant odkryto już w 30 proc. próbek - przypomina "Der Spiegel".

Profesor Lehr przestrzega, że nawet częściowe zniesienie obowiązujących ograniczeń, co być może nastąpi po 7 marca, może przyczynić się do wzrostu zachorowań. W swoich analizach założył, że po 7 marca będzie o ok. 20 proc. więcej kontaktów społecznych. Bez znoszenia ograniczeń, tygodniowa zapadalność na 100 tys. mieszkańców i tak wzrosłaby na początku kwietnia do 100 - przewiduje ekspert.

Naukowiec zaznacza, że efekty szczepień przeciwko Covid-19 będą widoczne dopiero po zaszczepieniu 30 proc. populacji, co przy optymistycznych założeniach może nastąpić w czerwcu. 

Czytaj więcej:

Niemcy przedłużają lockdown do 7 marca

Niemcy i Czechy przedłużają lockdown. Austria i Włochy łagodzą ograniczenia

Niemcy boją się, że Polacy nie dojadą na zbiory szparagów

Jedna trzecia Niemców nie chce się szczepić na Covid-19

  Komentarze
  • Optymista
   28 lutego, 11:30

   Będzie co będzie , ile można pajacowac, i niewolić ludzi, narzucać, zakazywać !? z głodu rocznie umiera kilka milionów ludzi i nikt z tym nic nie robi... ale „taniej” jest odwrócić uwagę od największego problemu na świecie pod pretekstem wirusa.

  • Sprytny
   28 lutego, 12:11

   Wirus jest inteligentny ..nie ma ze jedna osoba zaraza 2 te 2 zarazaja 4 a te 4 ...8 itd .... Tylko on faluje .... Idzie spac na chwile potem sie budzi szaleje znowu sie meczy i oslabia potem znowu atakuje mutuje.....a liczba osob zmarlych. Krajach z lockdownem taka sama jak w tych bez ......w UK podobno osoby czarnoskore umieraja o 20% czesciej a dziwo Afryka bez opieki zdrowotnej zyje i nie wymarla ..chyba ze z glodu

  • Czytelnik anonimowy
   28 lutego, 16:06

   jak beda testowac ++++ wiecej ludzi to bedzie wiecej zakazen.. ale katar tez ludzie maja i nie ma z tego powodu pandemii. Testy sa falszywie pozytywne i nie wiem dlaczego pomija sie ten watek.

  • Obserwator
   28 lutego, 16:15

   Kto i po co powiela herezje tego z d... (naukowca, experta) ? Grupa tych ludzi jest wielka i zorganizowana, adolf tez byl wielki i zorganizowany i co z tego wyszlo?

  • Umarlo miliard
   1 marca, 06:30

   Tak juz miliardy ludzi zmarly na ziemi ,zostalo Nas juz niecaly milion .....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama