Menu

Niemiecka gospodarka uniknęła recesji

Niemiecka gospodarka uniknęła recesji
Obciążeniem dla niemieckiej gospodarki są wojny handlowe i niepewność co do Brexitu. (Fot. Getty Images)
Największa gospodarka Europy zanotowała niespodziewanie w trzecim kwartale tego roku nieznaczny wzrost. Wbrew prognozom wielu ekspertów, Niemcy uniknęły zatem technicznej recesji.
Reklama

Z danych opublikowanych wczoraj przez Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) wynika, że niemiecki PKB wzrósł w trzecim kwartale br. o 0,1 proc. w porównaniu z drugim kwartałem.

W drugim kwartale gospodarka RFN skurczyła się o 0,2 proc. Ekonomiści mówią o tzw. technicznej recesji, gdy spadki następują dwa kwartały pod rząd.

Według Destatis, za względnie dobre wyniki gospodarcze odpowiada w Niemczech konsumpcja wewnętrzna, która z kolei jest napędzana wysokim zatrudnieniem.

Obciążeniem dla największej europejskiej gospodarki są z kolei międzynarodowe konflikty handlowe i niepewność co do Brexitu. Powoduje to wstrzymanie inwestycji. Kluczowe sektory zorientowanej na eksport gospodarki Niemiec, takie jak motoryzacja, budowa maszyn, przemysł elektroniczny i chemiczny, odczuwają to od dawna.

Na początku roku ministerstwo gospodarki Niemiec przewidywało, że w 2019 roku PKB wzrośnie o 1 proc. W kwietniu obniżyło jednak prognozę do 0,5 proc.

Czytaj więcej:

Niemcy: 30. rocznica upadku muru, który podzielił Europę

Niemieckie MSZ: "Bez USA Niemcy i Europa nie mogą się bronić"

Niemcy: "Tagesspiegel" o powodach "trudnej" współpracy między z Polską

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości