Menu

Niemcy nie chcą renegocjacji umowy ws. Brexitu

Niemcy nie chcą renegocjacji umowy ws. Brexitu
Johnson doskonale wie, że "ani kanclerz Merkel, ani prezydent Francji nie mogą mu niczego zaoferować". (Fot. Getty Images)
Niemieccy politycy i Związek Niemieckiego Przemysłu (BDI) opowiadają się przeciwko renegocjacji umowy dotyczącej Brexitu. Domaga się tego premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który dzisiaj wieczorem spotka się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel.
Reklama

"Boris Johnson doskonale wie, że ani kanclerz, ani prezydent Francji nie mogą mu niczego zaoferować" - oznajmił dzisiaj przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen (CDU). Wezwał on Merkel i Johnsona do rozmowy o naglących kwestiach w polityce międzynarodowej, takich jak sytuacja w Hongkongu i polityka Iranu. "Byłby to ważny sygnał dla stosunków niemiecko-brytyjskich, również po Brexicie" - uzasadniał.

Premier Boris Johnson napisał w poniedziałek list do szefa RE Donalda Tuska, proponując zastąpienie w umowie ws. Brexitu mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (ang. backstop) zobowiązaniem do wprowadzenia alternatywnych rozwiązań przed końcem okresu przejściowego. UE odmawia jednak renegocjowania umowy o wyjściu, a dopuszcza możliwość jedynie zmiany zapisów w dołączonej do porozumienia deklaracji politycznej.

Johnson ma własny pomysł na granicę między Wielką Brytanią i Irlandią. (Fot. Getty Images)

Poseł opozycyjnej liberalnej partii FDP w niemieckim Bundestagu Alexander Lambsdorff wezwał Borisa Johnsona do złożenia konkretnych propozycji, by uniknąć chaotycznego Brexitu.

"Słabość brytyjskiego stanowiska - również za poprzedniej premier, Theresy May - polegała na tym, że nie było wiadomo o co Brytyjczykom chodzi" - ocenił polityk zajmujący się w swoim ugrupowaniu relacjami międzynarodowymi. Jego zdaniem, Unii nie chodzi o backstop jako taki, ale o zapobiegnięcie powrotowi twardej granicy na wyspie.

Również Związek Niemieckiego Przemysłu (BDI) wyraził sprzeciw wobec renegocjacji umowy dotyczącej wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty. "Niemiecki przemysł popiera stanowisko rządu federalnego i Komisji Europejskiej, by trzymać się wynegocjowanego porozumienia. Bruksela i Londyn powinny podjąć odpowiednie kroki, by zapobiec nieuregulowanemu Brexitowi. Umowa jest wyjątkowo ważna dla niemieckiej gospodarki" - oświadczył dzisiaj dyrektor generalny BDI, Joachim Lang.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości