Menu

Niemcy legalizują e-hulajnogi. Protestują kierowcy i rowerzyści

Niemcy legalizują e-hulajnogi. Protestują kierowcy i rowerzyści
Niektóre z wiodących gospodarek Europy nadal nie mają przepisów zezwalających na korzystanie z elektrycznych hulajnóg. (Fot. Getty Images)
Niemiecka wyższa izba parlamentu Bundesrat przyjęła w piątek przepisy pozwalające osobom powyżej 14. roku życia poruszać się elektrycznymi hulajnogami o maksymalnej prędkości 20 km/h po ulicach i ścieżkach rowerowych - podała agencja Bloomberga.
Reklama

Jak zauważył Bloomberg, regulując kwestię poruszania się elektrycznych hulajnóg po drogach i ścieżkach rowerowych Bundesrat utorował drogę wejścia na największy europejski rynek amerykańskim start-upom takim jak Bird Rides i Lime.

Wiceminister transportu Steffen Bilger poinformował w ubiegłym tygodniu, że rząd zamierza wprowadzić przepisy zakazujące używania hulajnóg na chodnikach, ale pozwalające z nich korzystać bez konieczności zakładania kasku. Bilger zaznaczył wówczas, że prace rządu nad nowym prawem miałyby zakończyć się w przyszłym miesiącu.

Szwedzki start-up Voi Technology zapowiedział w tym tygodniu, że w czerwcu rozpocznie działalność w Niemczech. Konkurencyjna firma Flash, stworzona przez współzałożyciela spółki z branży dostawczej Delivery Hero Łukasza Gadowskiego, podpisała umowę partnerską z Herne, miastem w Nadrenii Północnej-Westfalii i będzie oferować elektryczne hulajnogi do wynajęcia.

Współzałożyciel i dyrektor generalny Voi Fredrik Hjelm ocenił, że pod względem prawnym "Niemcy były do tej pory najtrudniejszym rynkiem". Dodał, że jego firma musiała zbudować na tamtejszy rynek nowy model hulajnogi, ponieważ rząd "podszedł do sprawy w niemiecki sposób, skupiając się na pojeździe, w tym kącie między tylnym światłem i podłożem".

Przeciwnicy nowych przepisów, w tym niemiecki związek rowerowy, lobbowali za ograniczeniami prędkości dla hulajnóg i uniemożliwieniem ich używania na chodnikach.

Niektóre z wiodących gospodarek Europy nadal nie mają przepisów zezwalających na korzystanie z elektrycznych hulajnóg. Jak zauważyła agencja, w Wielkiej Brytanii brak wytycznych skłonił rząd do otwarcia największego przeglądu obowiązujących obecnie norm prawnych, z których część sięga 1835 r.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 16.07.2020
  GBP 4.943 złEUR 4.491 złUSD 3.942 złCHF 4.172 zł

  Sport


  Sport

  Reklama