Menu

Niemcy chcą odesłać do Grecji uchodźców i zapłacić za ich utrzymanie

Niemcy chcą odesłać do Grecji uchodźców i zapłacić za ich utrzymanie
Na zdj.: grupa azylantów w drodze z Grecji do Niemiec. (Fot. Getty Images)
Niemiecki rząd oferuje Grecji pokrycie kosztów związanych z pobytem uchodźców. Celem jest odesłanie tam z powrotem osób ubiegających się o azyl w Niemczech. Co miesiąc do Republiki Federalnej przybywa około 1000 uchodźców, którym już udzielono w Grecji azylu.
Reklama
Reklama

Jak poinformowało federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w rozmowie z magazynem "Welt am Sonntag", "Grecji zaoferowano wsparcie odpowiedniego zakwaterowania i opieki dla osób uprawnionych do ochrony, które mają zostać odesłane z Niemiec".

Republika Federalna "byłaby w stanie bardzo szybko udzielić odpowiedniego wsparcia, gdy tylko rząd grecki je zaakceptuje". Chodzi tu między innymi o wynajem greckich hoteli dla uchodźców sprowadzonych z Niemiec, jak dowiedział się "Welt am Sonntag".

Co miesiąc do Republiki Federalnej przybywa około 1000 uchodźców, którym już udzielono w Grecji azylu, w celu złożenia nowych wniosków. Nie są one odsyłane głównie dlatego, że według niemieckich sądów grozi im w Grecji nieodpowiednia opieka, a nawet bezdomność. Ateny oficjalnie temu zaprzeczają. Od początku 2020 roku do dziś tylko cztery osoby zostały przekazane do Grecji.

Poprawa opieki w Grecji jest obecnie jedynym sposobem reagowania na dalszą migrację - pisze "Welt am Sonntag".

"Zgodnie z obowiązującym prawem unijnym uchodźcy mogą jeździć do innych państw członkowskich po uzyskaniu uznania ich statusu - jeśli nie zamierzają pozostać tam dłużej niż 90 dni w okresie sześciu miesięcy. Ta sytuacja prawna, która zachęca do nadużyć, jest wykorzystywana przez wielu uchodźców do ponownego ubiegania się o azyl w Niemczech" - zauważa gazeta.

"Welt am Sonntag" zauważa, że "niemiecka oferta przejęcia kosztów związanych z uznanymi uchodźcami wpisuje się w długą serię środków wsparcia dla Grecji. Od 2016 r. z puli UE na zakwaterowanie migrantów i procedury azylowe przeznaczono ponad 3,3 mld euro. To więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie otrzymał w przeliczeniu na przyjętą osobę. Niemcy są najważniejszym darczyńcą UE i pomagają również dwustronnie, na przykład poprzez Niemiecką Federalną Agencję Pomocy Technicznej przy budowie obozów na wyspach lub poprzez zapewnienie prawie dwóch trzecich urzędników ds. azylu wysyłanych do Grecji z UE".

Niemieckie pieniądze płyną już także do finansowanego przez UE programu Helios dla uchodźców uznanych w Grecji. Program oferuje dopłaty do czynszu i pomoc w znalezieniu pracy. "Ponieważ to wszystko nie wystarcza, z Berlina nadchodzi teraz nowa oferta dwustronnego finansowania".

Czytaj więcej:

Nieletni uchodźcy bez szans na azyl i osiedlenie się w UK

Polacy przestali bać się uchodźców. "Strach ustąpił"

Rekordowy wzrost populacji Niemiec. To zasługa imigrantów

Holenderski instytut: Imigranci i kobiety muszą więcej pracować

"The Guardian": Dania pozbawia syryjskich uchodźców pozwolenia na pobyt

  Komentarze
  • Ramzes
   26 kwietnia, 16:55

   Cała Merkel, najpierw otwiera granie i namawia wszystkie Kraje żeby wypuszczly a teraz nie może sobie poradzić z nimi

  • Stefan Kozak
   26 kwietnia, 18:42

   Dzięki Bogu mądry narod te Niemcy ,wiem gdzie się przeprowadze w te wakacje,oj mądry naród, do UK przyplywa codziennie po 400 osob na łódkach przez kanał z Francji czytałem dzisiaj na bbc world news.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama