Menu

Niemcy: Znajdujemy się na początku epidemii koronawirusa

Niemcy: Znajdujemy się na początku epidemii koronawirusa
Sytuacja w Niemczech jest odmienna niż w innych krajach świata - pomimo rosnącej liczby chorych, liczba zgonów jest stosunkowo niewielka. (Fot. Getty Images)
'Znajdujemy się na początku epidemii koronawirusa' - ocenił dziś Lothar Wieler, szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, państwowej niemieckiej instytucji zajmującej się zagrożeniami wirusologicznymi.
Reklama

"Pozostaje w pełni otwarte, jak będzie się to dalej rozwijało. Dopiero rozpoczęliśmy zwalczanie koronawirusa" - przekazał podczas konferencji prasowej Wieler.

"W Niemczech nie zachorowało jeszcze tak dużo osób starszych, które narażone są na ciężki przebieg zakażenia Covid-19" - wymienił jedną z hipotez, dlaczego na terenie RFN umiera dużo mniej zakażonych osób niż w innych krajach Europy.

Przeciętny wiek ludzi zarażonych koronawirusem na terenie RFN wynosi 45 lat. Osoby, które zmarły z powodu choroby miały przeciętnie 81 lat. Wieler dodał, że wśród potwierdzonych zachorowań dużo jest "łagodnych przypadków".

Niemieckie wojsko przygotuje się na pogorszenie sytuacji w kraju. (Fot. Getty Images)

Ekspert stwierdził, że na podstawie aktualnych danych nie da się ocenić, czy ograniczenia dotyczące m.in. wychodzenia z domu wprowadzane przez niemiecki rząd odnoszą skutek. „Oczekujemy wzrostu liczby przypadków" - dodał.

Do przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa kwalifikują się osoby, które miały kontakt z zarażonym, osoby z grupy ryzyka, personel medyczny i ciężko chorzy – wymienił szef RKI. Powodem do zrobienia testu nie jest już przyjazd z terenu o wysokim zagrożeniu epidemicznym. "To jest pandemia. Nie ma już sensu rozróżniać różnych obszarów" - wskazał Wieler.

Ekspert wyjaśnił, że RKI podaje tylko urzędowo potwierdzone dane przesyłane przez właściwe urzędy medycznej wszystkich krajów związkowych. Odniósł się tym samym do medialnych zarzutów, że państwowy instytut zbyt wolno podaje nowe informacje o zakażonych i zmarłych z powodu Covid-19.

Niemiecki rząd poinformował niedawno o przekazaniu na rzecz kraju pakietu pomocowego o wartości 822 mld euro. (Fot. Getty Images)

Według podanych dziś rachunków RKI, w Niemczech zidentyfikowano 31 554 przypadki zachorowań i 149 zgonów. Używający innej metodologii liczenia Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje liczbę 33 593 zakażeń i 164 zmarłych.

Czytaj więcej:

Niemiecki rząd przeznaczy 822 mld euro na ratowanie gospodarki

Niemcy: Nowy portal do rekrutacji pracowników sezonowych do pracy w rolnictwie

Niemcy: Zakaz spotykania się w więcej niż dwie osoby

Co z Polakami za granicą? Polska aktywowała unijny mechanizm

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama