Menu

Niemcy: W internecie znaleziono "manifest" zamachowca z Halle

Niemcy: W internecie znaleziono "manifest" zamachowca z Halle
Wczorajszy atak miał podłoże antysemickie i neonazistowskie. (Fot. Getty Images)
W internecie znaleziono prawdopodobnie autentyczny 'manifest' zamachowca z Halle, który wczoraj próbował wedrzeć się do synagogi w tym mieście i zabił dwie osoby. W tekście jest mowa o przygotowaniach i motywach ataku.
Reklama

Według niemieckich i zagranicznych ekspertów ds. bezpieczeństwa, dokument pdf, który został znaleziony w internecie, jest autentyczny. Jako pierwsza poinformowała o nim Rita Katz, szefowa SITE Intelligence Group - amerykańskiej firmy zajmującej się śledzeniem aktywności internetowej organizacji białych supremacjonistów i dżihadystów.

"Dokument zawiera zdjęcia broni domowej roboty i amunicji, których użył Stephan Balliet podczas ataku. Jest też wzmianka o transmisji na żywo. Celem zamachu jest zabić jak najwięcej antybiałych, najlepiej Żydów" - napisała na Twitterze Katz.

Pdf został najprawdopodobniej utworzony 1 października br. O jego autentyczności - jak pisze tygodnik "Der Spiegel" - mogą świadczyć m.in. zdjęcia broni domowej roboty, która rzeczywiście została użyta podczas ataku.

Napastnik został po pościgu schwytany przez policję. (Fot. Getty Images)

Wczoraj 27-letni neonazista Balliet próbował wedrzeć się do synagogi w Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi świątyni, otworzył ogień do ludzi na ulicy. Dwie osoby nie żyją, a dwie zostały ranne. Napastnik został po pościgu schwytany przez policję.

Według informacji podawanych w ciągu dnia przez media, w czasie ataku w synagodze znajdowało się od 80 do 100 osób. Podczas ewakuacji naliczono 51 osób.

Gdyby napastnikowi udało się dostać do środka budynku, najprawdopodobniej ofiar byłoby znacznie więcej. Do zamachu doszło podczas jednego z najbardziej uroczystych żydowskich świąt religijnych - Jom Kipur.

Wszystko wskazuje na to, że atak miał podłoże antysemickie i neonazistowskie. 27-latek transmitował zamach na żywo za pośrednictwem platformy gier wideo Twitch.

Angela Merkel składa wyrazy współczucia bliskim ofiar ataku w Halle. (Fot. Getty Images)

Jak ustalił tabloid "Bild", Balliet mieszkał ze swoja matką w miejscowości Helbra oddalonej o około 40 kilometrów od Halle. Rodzice jedynaka rozwiedli się, kiedy miał 14 lat. Zrobił maturę i przez dwa semestry studiował chemię. Przerwał jednak naukę po ciężkiej operacji żołądka.

Zamachowiec prawie nie miał znajomych i dużo czasu spędzał przed komputerem. Pracował jako technik RTV. Nie był wcześniej notowany przez policję.

Czytaj więcej:

18-letni Polak skazany za posiadanie materiałów terrorystycznych

Hiszpania: Zatrzymano dżihadystę, który planował serię zamachów

Francja: Zagrożenie terroryzmem "wciąż co najmniej wysokie"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.01.2020
  GBP 4.970 złEUR 4.245 złUSD 3.828 złCHF 3.954 zł

  Sport


  Reklama