Menu

Niemcy: Pół miliona euro nagrody ws. "skoku stulecia"

Niemcy: Pół miliona euro nagrody ws. "skoku stulecia"
Sprawcy ukradli w poniedziałek z muzeum klejnoty o wartości miliarda euro. (Fot. Getty Images)
Krajowa policja niemieckiej Saksonii poinformowała wczoraj o wyznaczeniu 500 tys. euro nagrody za pomoc w ujęciu sprawców poniedziałkowej kradzieży kosztowności z muzealnego skarbca Gruenes Gewoelbe (Zielona Powała) w Dreźnie.
Reklama

Swą decyzję w tej sprawie policja podjęła w porozumieniu z prokuraturą. Nagroda będzie przysługiwać za wskazówki, które doprowadzą do wyjaśnienia okoliczności przestępstwa oraz do wykrycia lub ujęcia sprawców bądź też do odnalezienia łupu.

W razie gdyby beneficjentów nagrody było więcej, zostanie ona podzielona między uprawnione osoby proporcjonalnie do wartości udzielonych przez nie wskazówek. 

"Obiecując pół miliona euro za wskazówki prowadzące do schwytania sprawców, władze śledcze dokonały dalszego ważnego kroku na rzecz zwrócenia mieszkankom i mieszkańcom Saksonii oraz wszystkim zainteresowanym zwiedzaniem Gruenes Gewoelbe skradzionych elementów krajowego skarbu i ujęcia sprawców" - głosi wspólny komunikat policji i prokuratury.

Według policji, komisja prowadząca śledztwo w sprawie włamania do muzeum liczy obecnie 40 funkcjonariuszy, ale "decydujących wskazówek nadal brak". Czynności dochodzeniowe na miejscu przestępstwa mają się zakończyć dzisiaj. 

Policja: "Decydujących wskazówek nadal brak". (Fot. Getty Images)

Pracownicy muzeum opróżnili już rozbitą siekierą szklaną witrynę, w której znajdowały się diamenty, brylanty i wysadzana nimi biżuteria. Wszystkie pozostawione przez włamywaczy eksponaty zabezpieczono. Przestępcy zabrali ze sobą 11 kompletnych precjozów oraz mniej więcej taką samą liczbę pojedynczych elementów.

W rozmowie z agencją dpa działający na rynku dzieł sztuki detektyw Willi Korte uznał za nikłą wyrażaną przez muzealników nadzieję, że łup da się wytropić i odzyskać w całości, gdyż jego sprzedanie byłoby dla przestępców trudne. "Najbardziej obawiam się tego, że kamienie zostaną wyłamane i indywidualnie sprzedane. Na klejnotach można dobrze zarobić, także jednokaratowe diamenty mają swą rynkową cenę" - przyznał.

Gruenes Gewoelbe, gdzie w trzeciej dekadzie XVIII wieku umieścił swój dworski skarbiec ówczesny książę elektor Saksonii i zarazem król Polski August II Mocny, znajduje się w kompleksie rokokowej pałacowej rezydencji Residenzschloss.

Włamywacze weszli tam w poniedziałek jeszcze przed świtem po przepiłowaniu okiennej kraty i wybiciu okna. Nieco wcześniej prawdopodobnie za ich sprawą nastąpiła awaria pobliskiej elektrycznej skrzynki rozdzielczej, co odcięło dopływ prądu do muzeum.

Czytaj więcej:

Niemcy: Złodzieje wynieśli z muzeum kosztowności za miliard euro

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama