Menu

Niemcy: Niezbędna rejestracja i podanie danych, aby iść do sklepu

Niemcy: Niezbędna rejestracja i podanie danych, aby iść do sklepu
Sklepy zbierają dane kontaktowe klientów, aby służba zdrowia mogła podjąć działania w przypadku infekcji koronawirusem. (Fot. Getty Images)
Od początku lockdownu w Niemczech zamknięta jest większość sklepów. Wyjątki dotyczą sklepów spożywczych i aptek. Z nowych rządowych rezolucji wynika, że handel detaliczny powinien pozostać zamknięty do 28 marca, są jednak pewne poluzowania, np. zakupy w sklepie po wcześniejszej rejestracji.
Reklama
Reklama

Księgarnie, kwiaciarnie i targi ogrodnicze mogą być ponownie otwierane od 8 marca. W pozostałych sklepach można skorzystać z umówionych zakupów pod nazwą Click & Meet, jeśli w danym kraju związkowym 7-dniowa zachorowalność na koronawirusa jest mniejsza niż 100 nowych zakażeń na 100 tys. osób. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI), to kryterium jest obecnie spełniane przez wszystkie kraje związkowe z wyjątkiem Turyngii.

Metoda Click & Meet jest rozwinięciem koncepcji Click & Collect, która była już dostępna w wielu sklepach w ciągu ostatnich kilku tygodni. Do tej pory klienci mogli zamawiać towary online lub telefonicznie, a następnie odbierać je na miejscu. Robiący zakupy typu Click & Meet będą mieli możliwość rozejrzenia się po sklepie i przymierzenia np. ubrań lub butów. W landach Nadrenii-Palatynatu i Saary usługa Click & Meet jest dostępna w wybranych sklepach od zeszłego poniedziałku.

Klienci muszą najpierw umówić się na wizytę w sklepie online lub telefonicznie. Sklepy są zobowiązane do rejestrowania danych kontaktowych klienta, aby służba zdrowia mogła podjąć działania w przypadku infekcji koronawirusem. Czas zakupów jest ograniczony. Na zakupy mogą przyjść tylko osoby z jednego gospodarstwa domowego. Klienci muszą nosić maseczkę medyczną. Ponadto, należy przestrzegać zasad dotyczących odległości. Sklepy mogą obsługiwać jednego klienta na 40 m2 powierzchni handlowej.

Kraje związkowe ze stabilną 7-dniową zapadalnością wynoszącą mniej niż 50 nowych infekcji na 100 000 mieszkańców mają możliwość całkowitego otwarcia punktów sprzedaży detalicznej, ale z ograniczoną liczbą klientów. Obecnie tylko w Szlezwiku-Holsztynie i Nadrenii-Palatynacie 7-dniowa zapadalność wynosi nieco poniżej 50.

Kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych podjęli w środę decyzję o przedłużeniu lockdownu w Niemczech do 28 marca. Zarazem przedstawiono kilka opcji poluzowań restrykcji w zależności od rozwoju sytuacji.

Najnowsze ustalenia ws. dalszych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa spotkały się z krytyką opozycji oraz biznesu. Twardy lockdown w Niemczech trwa od połowy grudnia.

Czytaj więcej:

Niemcy i Czechy przedłużają lockdown. Austria i Włochy łagodzą ograniczenia

Merkel "chce stopniowo łagodzić restrykcje" w Niemczech

Niemiecki ekspert o trzeciej fali pandemii: "Będzie tak źle, jak w szczycie drugiej fali"

Media: Lockdown w Niemczech do 28 marca, ale w "lżejszej wersji"

Niemcy przedłużają lockdown. Blisko połowa zakażeń wariantem z UK

  Komentarze
  • Ano
   5 marca, 11:07

   To tylko poczatek. A ludzie sie smiali ze "spiskowcow". Wszystkie "teorie spiskowe" teraz nagle staja sie prawda, nie?

  • Janek
   5 marca, 11:13

   Witamy w utroju niewolniczym totlitaryzm nawet Adolf nie wpadl by na taki pomysl

  • Stirlitz
   5 marca, 13:35

   Skonczymy wkrotce w swiecie o jakim sie nawet Orwellowi nie snilo, chyba ze sie w koncu ludzie przebudza...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama