Menu

Niemcy: Bundestag uchwalił ustawę o "trzeciej płci"

Niemcy: Bundestag uchwalił ustawę o "trzeciej płci"
Niemiecki rząd oficjalnie zatwierdził możliwość posiadania "trzeciej płci". (Fot. Getty Images)
Niemiecki Bundestag uchwalił przed weekendem ustawę wprowadzającą 'trzecią płeć', obok męskiej i żeńskiej. Owa trzecia płeć ma być wpisywana do księgi stanu cywilnego jako 'divers' (inna, odmienna).
Reklama

Zrealizowano tym samym decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który w 2017 roku uznał obowiązujące dotąd reguły w kwestii określenia płci w księdze stanu cywilnego za naruszenie prawa do ochrony własnej osobowości oraz zakazu dyskryminacji.

Trybunał dał czas do końca tego roku na wprowadzenie zmian, orzekając, że władze muszą stworzyć możliwość wyboru trzeciej tożsamości płciowej bądź w ogóle zrezygnować z określania płci w księdze stanu cywilnego. U podstaw tego orzeczenia legła trzyletnia batalia prawna osoby, która ma tylko chromosom X, podczas gdy płeć męska to chromosom X i Y, a żeńska - dwa chromosomy X. Osoba ta, zarejestrowana w księdze stanu cywilnego jako kobieta, domagała się zmiany na płeć "odmienną".

Rozwiązania, zawarte w przyjętej obecnie ustawie, od początku spotykały się także z krytyką. Krajowy związek lesbijek i gejów (LSVD) zwrócił uwagę, że interseksualność w znacznej mierze ograniczono do odmienności fizycznej, podczas gdy na określenie płci wpływ mają także czynniki społeczne i psychiczne. 

Zwolennicy przyjętych rozwiązań podkreślają natomiast, że "samoocena na podstawie subiektywnych odczuć" nie mogłaby być podstawą wpisu do księgi stanu cywilnego.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   16 grudnia 2018, 10:43

   Z powodu 1 przypadku 82-u milionom obywateli zmieniono prawo....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama