Menu

"Nieistotne" podróże po Europie. Jest propozycja Brukseli

"Nieistotne" podróże po Europie. Jest propozycja Brukseli
Będą łagodniejsze restrykcje podczas wjazdu do krajów UE? (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska wystąpiła dzisiaj do państw członkowskich z wnioskiem o złagodzenie obowiązujących obecnie ograniczeń, dotyczących podróży do UE, które nie są konieczne. Zamiast tego zaproponowała przyjęcie podejścia, które będzie uwzględniać postęp szczepień i sytuację epidemicznej na świecie.
Reklama
Reklama

"Komisja proponuje zezwolenie na wjazd do UE - z innych niż istotne powodów - nie tylko wszystkim osobom pochodzącym z krajów o dobrej sytuacji epidemicznej, ale także wszystkim osobom, które otrzymały ostatnią zalecaną dawkę szczepionki zatwierdzonej w UE. Można to rozszerzyć na szczepionki, które przeszły procedurę awaryjnego dopuszczenia przez WHO" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Komisje Europejską.

Ponadto, KE proponuje podniesienie progu liczby zakażeń, służącego do określania, czy wszystkie podróże z konkretnego kraju powinny być dozwolone.

"Jednocześnie pojawienie się niepokojących wariantów koronawirusa wymaga dalszej czujności. Dlatego jako środek zaradczy Komisja proponuje nowy mechanizm hamulca bezpieczeństwa, który należy koordynować na szczeblu Unii i który ograniczyłby ryzyko dostania się takich wariantów do UE" - dodaje KE.

"Umożliwi to państwom członkowskim szybkie i tymczasowe ograniczenie do ścisłego minimum wszystkich podróży z krajów dotkniętych katastrofą na czas potrzebny do wprowadzenia odpowiednich środków sanitarnych" - przekonuje Komisja.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Powtórka wakacji z Covid-19

Szef TUI: Sezon letnich wakacji może być uratowany

Belgia: Zniesiono zakaz podróżowania za granicę na wakacje

USA: Departament Stanu odradza podróże do ponad 100 krajów, w tym Polski

UK: Wakacje we Francji czy Włoszech "mogą być możliwe już w czerwcu"

Podróże po Europie: By polecieć do Chorwacji i Grecji zaszczepieni już nie potrzebują testu

  Komentarze
  • Darek
   3 maja, 14:40

   to jest dyskryminacja tych ktorzy niemoga przyjac szczepionek sa alergikami sa tez ktorzy maja problemy krazeniowe, nadcisnienie, serce niemaja zadnej gwarancji ze po szczepieniu nic sie nie stanie moga wczesniej stracic zycie wiedzac ze zaszczepieni tez sie moga zarazic i tez moga byc nosicielami poniewaz niema 100% gwarancji ze sie nie zaraza

  • Jerry
   3 maja, 15:02

   Proszę mi wytłumaczyć, osoby zaszczepione wciąż mogą zarażać innych więc jaką to stanowi różnicę przy podróżach? Celem 'szczepienia' jest złagodzenie obiawów choroby a nie ograniczenie rozprzestrzenia.

  • Ja
   3 maja, 16:11

   Do Darka jestem po zawale mam astmę i zaszczepiłam się faizerem niemiałam zadnych objawów.

  • Xyz
   3 maja, 16:16

   Jerry ma całkowitą rację.. trzeba przeczytać ulotkę z NHSu na temat szczepienia. Poza tym jak jest ujęte w ulotce, szczepionka może nie zadziałać na wszystkie osoby lub zadziałać w różnym stopniu,tzn. jedni bedą mieli odporność przez np. 3mc, inni 6mc, a inni wcale.. i tu zacznie się prawdziwy problem, ponieważ ludzie myślą, iż szczepionka daje "gwarancję", że się nie zarażą..a ona o ile zadziała, to jedynie złagodzi objawy wirusa.Osoba zarażona, jak w każdej chorobie, może przenosić wirusa na innych, a w przypadku osób bezobjawowych jakimi będą zaszczepieni proszę wyobrazić sobie co będzie...

  • Igor
   3 maja, 18:13

   Jestem po szczepionce. Moj syn 18 lat nie. Czyli co? Ja mogę lecieć do pl bez problemu a moj syn nie? No przecież to jakaś paranoja. Ale dyplomata z indyjskim wariantem wirusa przyleciał do pl bez problemu rządowym samolotem!!! I jego przepisy nie obowiązywały? Bo razem z nim przyleciała ciężarna żona i czworo dzieci!!! I szczepień nie mieli!!! Są wiec równi i równiejsi,kotonawirusowa selekcja ludzkości. A gdzie s tym wszystkim podziało się człowieczeństwo?

  • Mieszkaniec
   3 maja, 20:05

   A więc jeśli sie nie zastrzepisz nie masz prawa do poruszania sie po krajach UE czyli podział ludzi na tch zaszcepionych i nie !!!!! do Ja zasczepiłeś sie szcepionką która jest wtrakcie badan a ty podałeś dobrowolnie eksperymencie medycznemu ,pomyśl jest okres wiosenno -letni wiec zakazenia beda spadał dopiero na jesien znów bedzie zwrost zakazen bo jusz straszą nowymi wariantami koronwirusa ... wiec po co sie szczepic teraz gdzie za 6 miesiecy bedziesz musiał sie ponownie zascepic na nastepny wariant świrusa....

  • Marcin
   3 maja, 20:18

   Podobno zaszczepienie nie gwrantuje niczego ale z paszportem David 19 mozna bedzie juz wszedzie wjechac uruchoncie glowe wiem ze to ciezko ale tu nie o zdrowie idzie wasze tylko o kontrole to az takie proste

  • Abc
   3 maja, 20:32

   Jak oni mają czelność decydować o tym, które podróże są "istotne", a które nie? Jesteśmy wolnymi ludźmi i skoro chcemy, gdzieś wyjechać, to jest to dla nas " istotne". Dla mnie nieistotne są ich podróże, obostrzenia i gra, w którą od roku grają naszym kosztem. Niepostrzeżenie i w białych rękawiczkach odebrali nam wolność i uzależnili od swoich kaprysów.

  • CHIWD
   3 maja, 22:18

   Do Abc. Pieknie to ująłes, w samo sedno. Brawo. Tylko wiekszosc tego nie widzi.

  • Wuj
   4 maja, 07:14

   Cie to obchodzi czy sa istotne czy nie...

  • He
   4 maja, 11:02

   Do ja , odczujesz ja do 5 lat , u kazdego jest inaczej , im nie chodzi o twoje zdrowie tylko depopulacje na swiecie , masz internet i nie potrafisz szukac w nim najwazniejszych informacji

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama