Menu

Naukowcy: Iwermektyna może zakończyć pandemię Covid-19

Naukowcy: Iwermektyna może zakończyć pandemię Covid-19
Pojawiły się kolejne dowody na skuteczność leku przeciwpasożytniczego w walce z Covid-19. (Fot. Getty Images)
Lek iwermektyna wykazuje duże, statystycznie istotne zmniejszenie ryzyka zachorowalności na Covid-19 i śmiertelności z powodu tej choroby - wykazało recenzowane badanie przeprowadzone przez ekspertów z FLCCC Alliance i opublikowane w 'American Journal of Therapeutics'.
Reklama
Reklama

FLCCC (czyli Front Line COVID-19 Critical Care Alliance) to założona w marcu 2020 r. organizacja lekarzy i naukowców, której celem jest opracowywanie i stałe udoskonalanie protokołów terapii pacjentów z Covid-19.

Od kilku miesięcy pod lupą ekspertów z FLCCC znajduje się iwermektyna - lek przeciwpasożytniczy i przeciwtrądzikowy, używany w terapii zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Pierwsze doniesienia o potencjalnej skuteczności tego środka przeciwko SARS-CoV-2 pojawiły się pod koniec ubiegłego roku, jednak z powodu braku wystarczających dowodów naukowych Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła, że na obecnym etapie wiedzy nie można wdrożyć go do praktyki klinicznej.

Agencja skrytykowała też autorów wstępnego badania nad iwermektyną za nieprecyzyjne zaprojektowania testów klinicznych oraz stosowanie w czasie eksperymentów większych dawek leku niż te zwyczajowo stosowane u ludzi.

Teraz pojawił się kolejny dowód na skuteczność iwermektyny - metaanaliza oparta na kilkunastu randomizowanych, kontrolowanych badaniach dotyczących leczenia tym środkiem pacjentów z Covid-19. Wynika z niej, że iwermektyna wykazuje wysoką skuteczność zarówno w zmniejszaniu ryzyka zakażenia, jak i obniżaniu śmiertelności spowodowanej przez Covid-19. Przegląd pokazał też, że ten podawany doustnie lek jest skuteczny we wszystkich fazach koronawirusa.

"Wykonaliśmy pracę, której nie wykonały władze medyczne: przeprowadziliśmy najbardziej wszechstronny przegląd dostępnych danych dotyczących iwermektyny. Zastosowaliśmy złoty standard, aby móc z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że iwermektyna może zakończyć tę pandemię" - wyjaśnia dr Pierre Kory, prezes i dyrektor medyczny FLCCC. 

Analiza ekspertów objęła łącznie 27 badań kontrolowanych, które ukazały się do stycznia br. włącznie. 15 z nich to badania randomizowane, preferowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Narodowe Instytuty Zdrowia Stanów Zjednoczonych oraz EMA.

Na ich podstawie udało się stwierdzić, że istnieje duże, statystycznie istotne zmniejszenie śmiertelności, skrócenie czasu od momentu zakażenia do wyzdrowienia oraz zwiększenie skuteczności usuwania wirusa z orgaznizmu u pacjentów z Covid-19 leczonych iwermektyną. Stwierdzono również, że lek ten znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia Covid-19 przy regularnym stosowaniu.

Wiele regionów na całym świecie już teraz uznaje, że iwermektyna jest skuteczna w profilaktyce i terapii Covid-19. RPA, Słowacja, Czechy, Meksyk oraz Indie już zatwierdziły ją do stosowania na ludziach. Zdaniem autorów omawianej publikacji, wyraźnie widać, że dystrybucja iwermektyny prowadzi do "szybkiego spadku zachorowalności i śmiertelności w całej populacji".

"Nasze najnowsze badanie pokazuje, po raz kolejny i bez żadnych wątpliwości, że iwermektyna jest wysoce skuteczna jako bezpieczna profilaktyka i leczenie Covid-19. Wzywamy regionalne organy ds. zdrowia publicznego oraz lekarzy na całym świecie do zażądania włączenia iwermektyny do ich standardów opieki po to, abyśmy mogli raz na zawsze zakończyć tę pandemię" - podsumowuje dr Paul E. Marik, jeden z założycieli FLCCC.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Wygralibyśmy z pandemią, gdyby 60 proc. osób nosiło maski i zachowywało dystans

Brytyjscy naukowcy: Z powodu Covid-19 większe ryzyko dla kobiet w ciąży niż sądzono

Niemcy: Lek przeciw pasożytom coraz popularniejszy jako sposób na Covid-19

Naukowcy wyszkolili pszczoły, by wykrywały koronawirusa

Naukowiec: Wielka Brytania "latem będzie wolna od Covid-19"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.01.2025
    GBP 5.0952 złEUR 4.2657 złUSD 4.1415 złCHF 4.5341 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama