Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Najniższa emerytura w Polsce wynosi dwa grosze

Najniższa emerytura w Polsce wynosi dwa grosze
Niektótrzy emeryci w Polsce liczą każdy grosz... (Fot. Getty Images)
Choć minimalna emerytura wynosi 1 780,96 zł brutto, to prawie 400 tys. Polaków może tylko pomarzyć o takich pieniądzach. Z informacji ZUS wynika, że najniższe świadczenie, czyli 2 grosze, dostaje mieszkanka Biłgoraja, bo przepracowała zaledwie jeden dzień – pisze dzisiaj 'Fakt'.
Reklama
Reklama

Gazeta poinformowała, że ZUS przygotował dla dziennika raport o głodowych emeryturach. Wynika z niego, że 2 grosze emerytury otrzymuje kobieta z Biłgoraja, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i odprowadziła składki za jeden dzień pracy. 3 grosze otrzymuje emerytka ze Szczecina, która także przepracowała jeden dzień.

"To nie błąd systemu. Obecnie wystarczy przepracować na oskładkowanej umowie jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie. Dotyczy to osób z bardzo niewielkim stażem pracy" – wyjaśnił "Faktowi" rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dziennik zauważa, że w takim przypadku koszt wydania decyzji, który wynosi ok. 100 zł, znacznie przewyższa wysokość świadczenia.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez "Fakt", np. w Wałbrzychu 22 groszy emerytury otrzymuje kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i odprowadziła składki za 6 miesięcy pracy, a 2,01 zł mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 72 lat i odprowadził składki za miesiąc pracy.

Czytaj więcej:

Polski rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej 14. emeryturę na stałe

ZUS: Nowe przepisy o emeryturach pomostowych wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.

Wprowadzenie minimalnego stażu pracy w Polsce może zahamować lawinowy wzrost mikroemerytur

  Komentarze
  • Lola
   16 maja, 15:45

   To sa ci, ktorzy mieli gdzies zlodziejski ZUS i zapewnili sobie godna emeryture z innego zrodla ... ;)

  • Samo życie
   16 maja, 16:33

   A najwyższa 48 tys

  • Ważne
   16 maja, 20:40

   a jak to sie ma z ukraińcami którzy mogą przepracować jeden miesiąc i mieć minimalna emeryturę???? a Matki Polki które dzieci całe życie wychowywały? 1 grosz?

  • Szalenstwo
   20 maja, 12:53

   Polak przepracuje jeden dzień dostanie 2gr emerytury, Ukrainiec przepracuje w Polsce jeden dzień - będziemy mu płacić pełną emeryturę minimalna. Kto nami rządzi?!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama