Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Najbogatsze kobiety świata to głównie dziedziczki

Najbogatsze kobiety świata to głównie dziedziczki
Elizabeth Holmes sama doszła do własnej fortuny po tym, jak rzuciła studia.
Na 1826 dolarowych miliarderów w rankingu 'Forbesa' jedynie 140 osób to kobiety, w większości - dziedziczki majątków wypracowanych przez mężczyzn.
Reklama
Reklama

Na samym szczycie rankingu kobiet miliarderek, podobnie jak w przypadku mężczyzn, od lat te same nazwiska: Walton, Bettencourt, Walton, Walton, Mars, Jobs. Nazwisko nowe – Marii Franci Fissolo – należy do wdowy po „królu nutelli”, która - podobnie jak przytłaczająca większość najbogatszych pań na świecie - w posiadanie 23 mld USD majątku weszła drogą dziedziczenia. Córki prezesów, książąt, żony potentatów przejmowały biznesy po bogatych mężach, ojcach, dziadkach, w mniejszym lub większym stopniu przyczyniając się do ich sukcesywnego pomnażania.

Gdyby jednak z listy najbogatszych pań wyciąć dziedziczki – zostałoby na niej kilka nazwisk kobiet, którym udało się przebić szklany sufit i do majątku dojść własną pomysłowością, tupetem i wdziękiem. Nie oznacza to oczywiście, że na świecie nie ma bogatych businesswomen, ale większość z nich nie dorobiła się ciągle miliarda dolarów.

Udało się to jednak najmłodszej kobiecie w rankingu „Forbesa”, zaledwie 31-letniej Elizabeth Holmes, właścicielce firmy produkującej testy krwi. W wieku 19 lat zdecydowała się porzucić Stanford University („marnował mój czas”) i z zaoszczędzonych podczas studiów pieniędzy założyła w 2003 r. własne laboratorium Theranos, oferujące testy krwi za cenę niższą niż pozostałe na rynku oraz w znacznie krótszym niż one czasie. Idealnie wpasowała się w rynek, bo akurat wtedy świat panikował przed epidemią ptasiej grypy.

Firma szybko przyciągnęła znane w biznesie i polityce nazwiska, a zainwestowane przez fundusze venture capital wielkie pieniądze zaowocowały szybkim pomnożeniem jej wartości. Dziś majątek Eisabeth Holmes jest szacowany na 4,5 mld USD – znacznie mniej niż majętnych starszych pań z czołówki rankingu, ale dużo jak na self-made-woman.

Drugą miliarderką jest Chinka Chu Lam Yiu, 45-letnia właścicielka i założycielka Huabao International Holdings, firmy dostarczającej dodatki smakowe do papierosów. Do majątku wycenianego na 2,2 mld USD dochodziła przez 19 lat ciężkiej pracy we własnej firmie i drogą trafionych inwestycji w różne branże.

Podobnie jak 45-letnia Cheng Xue, która 1,1 mld USD dorobiła się na produkcji sosu sojowego, albo Amerykanka Sheryl Sandberg, która do miliarda dolarów doszła w wyniku błyskotliwej kariery menedżerskiej w spółkach technologicznych.

Najbogatsze kobiety świata 2015:
    1. Christy Walton    41,7 mld USD             Wal-Mart, dziedziczenie    
    2. Liliane Bettencourt    40,1 mld USD       L'Oreal, dziedziczenie
    3. Alice Walton    39,4 mld USD                 Wal-Mart, dziedziczenie    
    4. Jacqueline Mars    26,6 mld USD           Mars, dziedziczenie
    5. Maria Franca Fissolo    23,4 mld USD    Nutella, dziedziczenie    
    6. Laurene Powell Jobs    19,5 mld USD    Apple, Disney, dziedziczenie
    7. Anne Cox Chambers    17 mld USD       media, dziedziczenie    
    8. Susanne Klatten    16,8 mld USD           BMW, farmacja, dziedziczenie
    9. Johanna Quandt    13,9 mld USD           BMW, dziedziczenie    
    10. Iris Fontbona    13,5 mld USD               kopalnie, dziedziczenie
 

 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.05.2024
    GBP 4.9651 złEUR 4.2635 złUSD 3.9368 złCHF 4.3498 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama