Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nadciąga fala upałów w Grecji. Zamknięta część szkół, praca zdalna i ostrzeżenie przed pożarami

Nadciąga fala upałów w Grecji. Zamknięta część szkół, praca zdalna i ostrzeżenie przed pożarami
Fale upałów w Grecji nie są rzadkością, ale tradycyjnie odnotowywane są w lipcu i sierpniu. (Fot. Getty Images)
W Grecji zaczyna się dzisiaj pierwsza fala upałów w tym sezonie, która potrwać ma do czwartku. W niektórych miejscach termometry mają pokazać nawet 43 stopnie C. Niektóre szkoły zamknięto, część pracowników budżetówki pracuje zdalnie, wydano ostrzeżenie przed pożarami.
Reklama
Reklama

Najwyższe temperatury w tym tygodniu mają być odnotowane jutro i czwartek, w weekend ma być mniej upalnie - pisze portal Greek Reporter. Dzisiaj przed południem w Atenach termometry pokazują 30 stopni.

"Fale upałów w naszym kraju nie są rzadkością, ale tradycyjnie odnotowywane są w lipcu i sierpniu. Czerwcowe fale upału są nadzwyczajne - tak przynajmniej było w ostatnim czasie - i możemy opisać je jako wczesne fale upału" - wyjaśnia Obserwatorium Narodowe w Atenach.

Na dzisiaj dla części kraju wydano pierwsze oficjalne poważne ostrzeżenie pożarowe tego lata. Jest to ostrzeżenie czwartej kategorii w pięciostopniowej skali.

W związku z upałami zamknięto szkoły albo zmieniono ich tryb pracy. Również część pracowników strefy budżetowej może pracować zdalnie. Odradza się pracę na zewnątrz w godzinach od 12:00 do 17:00.

W czasie upałów zaleca się unikanie nasłonecznionych miejsc, picie dużej ilości płynów i lekką dietę.

Meteorolodzy prognozują częste i intensywne fale upałów latem w Grecji. W tym roku w kraju zarejestrowano najcieplejszą zimę w historii pomiarów.

Z upałami mierzy się też sąsiednia Turcja. Po nieco chłodniejszym weekendzie od wtorku temperatury znów zaczną rosnąć, a w niektórych częściach kraju termometry pokażą 40 stopni - pisze portal Hurriyet Daily News. Ekspert Orhan Sen prognozuje, że w lipcu i sierpniu mogą być zarejestrowane rekordowo wysokie temperatury.

W ubiegłym roku w Stambule odnotowano 41,3 stopnia C i była to najwyższa temperatura w metropolii od 1938 roku. W tym roku według Sena rekord może zostać znów pobity. Na wzrost temperatur ma wpływ globalne ocieplenie i podwyższona wilgotność.

"Mamy do czynienia z katastrofą" - zaalarmował ekspert, zwracając uwagę na rosnącą częstotliwość i intensywność fal upałów.

Czytaj więcej:

Pakistan: Temperatura na południu kraju wzrosła do 52 stopni Celsjusza

Włochy: Nadchodzi pierwsza w tym roku fala upałów

Atmosfera ziemska zatrzymuje dwa razy więcej ciepła niż w 1993 r.

  Komentarze
  • Eko Terroryści
   11 czerwca, 10:53

   Green is the new Communism

  • Okyi
   11 czerwca, 15:12

   W UK choćby nie wiem jakie były upały to dzieciaki muszą (samotnie) na nogach wracać w największym skwarze ale zdalnego nauczania nie zrobią. Albo są zmuszani ćwiczyć na patelni boiska bez ani jednego lista z cieniem. Pracownicy mogą podjechać sobie autem do klimatyzowanego pomieszczenia gdzie bez kropli potu siedząc na zadku ściemniają, więc praca zdalna musi być .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama