Menu

Naczelny lekarz USA: Przyszły tydzień będzie jak Pearl Harbor

Naczelny lekarz USA: Przyszły tydzień będzie jak Pearl Harbor
Mieszkańcy USA przygotowują się na najgorsze. (Fot. Getty Images)
Nadchodzący tydzień będzie najtrudniejszym i najsmutniejszym w życiu większości Amerykanów - ocenił naczelny lekarz USA Jerome Adams w telewizji Fox News, porównując epidemię koronawirusa do ataku na Pearl Harbor w 1941 r.
Reklama

"To będzie nasze Pearl Harbor, nasz 11 września, tylko to będzie się działo w całym kraju. Chcę, żeby Ameryka to zrozumiała" - zapowiedział Adams.

Zaznaczył jednak, że "jest światełko na końcu tunelu", o ile przez najbliższy miesiąc każdy dołoży starań, by spowolnić rozwój epidemii.

Z kolei dr Anthony Fauci, wirusolog i członek zespołu powołanego przez Biały Dom do walki z epidemią, ocenił, że nowy koronawirus prawdopodobnie będzie nawracał sezonowo, jak grypa. To dlatego, że wirus rozprzestrzenił się już tak bardzo, że najpewniej nie uda się go wyeliminować na całym świecie - wskazał. Jak zaznaczył specjalista w rozmowie z telewizją CBS, właśnie z tego powodu USA muszą zrobić wszystko, aby być przygotowane "lepiej niż dotychczas" na powrót wirusa jesienią.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano dotąd ponad 320 tys. zakażeń nowym koronawirusem, ponad 9 tys. osób zmarło wskutek zakażenia. Prawie połowa zgonów miała miejsce w stanie Nowy Jork, ale epidemia przyspiesza m.in. w Michigan i Luizjanie. W tym ostatnim stanie według lokalnych władz już wkrótce może zabraknąć respiratorów.

Czy amerykańskie służby są przygotowane na wybuch epidemii? (Fot. Getty Images)

Choć w większości stanów władze wprowadziły restrykcje w poruszaniu się i świadczeniu usług, nie wszyscy gubernatorzy podjęli takie działania. Zdaniem Jaya Inslee, gubernatora stanu Waszyngton, gdzie doszło do pierwszych zakażeń i gdzie epidemia wyhamowała na skutek wprowadzonych ograniczeń, brak ogólnokrajowych restrykcji może spowodować, że jego wysiłki pójdą na marne.

"Nawet jeśli Waszyngton będzie to w pełni kontrolował, to jeśli nie zrobi tego inny stan, (wirus) może wrócić do nas za dwa miesiące" - przekazał polityk telewizji NBC.

Czytaj więcej:

USA: 46 mln osób może stracić pracę

Nowy lek na koronawirusa. Trwają testy na ludziach

USA: Kolejny tragiczny bilans pandemii koronawirusa

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama