Menu

Naczelna lekarz Szkocji złamała zakaz wychodzenia z domu

Naczelna lekarz Szkocji złamała zakaz wychodzenia z domu
Tabloid wytknął naczelnej lekarz Szkocji hipokryzję, kiedy przyłapano ją na spacerze. (Fot. Getty Images)
Naczelna lekarz Szkocji została dziś przyłapana przez prasę, a następnie upomniana przez policję za to, że wbrew zaleceniom pozostania w domu, które sama regularnie powtarzała, wybrała się na weekend do swojego drugiego domu na wsi.
Reklama

"The Scottish Sun" - szkocka edycja tabloidu "The Sun" - opublikował zdjęcia Catherine Calderwood wraz z mężem i dziećmi na spacerze w pobliżu ich wiejskiego domu w hrabstwie Fife, ok. 65 km od ich głównego miejsca zamieszkania.

To ewidentne złamanie zakazów nałożonych zarówno przez brytyjski, jak i szkocki rząd, które dopuszczają wyjście z domu tylko po niezbędne zakupy, do lekarza, do pracy, jeśli jest kluczowa i nie może być wykonywana zdalnie, oraz w celu wykonania ćwiczeń fizycznych - ale tylko w pojedynkę lub z osobą, z którą się mieszka. W szczególności władze oraz pracownicy służby zdrowia apelowali przed weekendem, aby mimo zapowiadanej ładnej pogody nie wychodzić do parków, na plaże, nie jeździć do miejscowości wypoczynkowych ani do swoich drugich domów, jeśli ktoś takie ma.

Calderwood została upomniana przez policję, że zalecenia - wydane przez nią samą - dotyczą każdego. Wydała też oświadczenie, w którym przeprosiła za swoje zachowanie, ale później na konferencji prasowej przyznała się, że w poprzedni weekend również złamała zalecenie.

"Chociaż były powody dla tego, co zrobiłem, nie stanowią one żadnego usprawiedliwienia i nie były to uzasadnione powody przebywania poza domem. Choć ja i moja rodzina cały czas stosowaliśmy się do zaleceń dotyczących dystansu społecznego, zdaję sobie sprawę, że nie stosowałem się do wytycznych, których udzielam innym, i naprawdę za to przepraszam" - oświadczyła naczelna lekarz.

Zapowiedziała jednak, że pozostanie na stanowisku. Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon podkreśliła, że doświadczenie i wiedza fachowa Calderwood są nie do przecenienia, ale dodała, że w przewidywalnej przyszłości nie będzie się ona pojawiać na codziennych konferencjach prasowych na temat walki z epidemią. Zdaniem opozycji to nie wystarczy i Calderwood powinna zrezygnować.

Czytaj więcej:

Rząd Szkocji odłożył niepodległościowe referendum

Festiwale w Edynburgu odwołane z powodu koronawirusa

Kolejne 619 osób w UK zmarło z powodu koronawirusa

  Komentarze
  • Rupert
   5 kwietnia, 19:24

   Zwolnic dla przykladu. Czasy sa wojenne, nie ma co sie piescic.

  • Janusz
   5 kwietnia, 20:11

   Potrafią przeprosić, żałować i przyznać się. A u nas ? Słynna formuła, po kilku dniach " Jeśli ktoś się poczuł urażony, to przepraszam."

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama