Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Na polskim rynku sukcesywnie spada jakość obsługi klientów

Na polskim rynku sukcesywnie spada jakość obsługi klientów
Jakość obsługi klienta w Polsce często pozostawia wiele do życzenia... (Fot. Getty Images)
Jakość obsługi klientów na polskim rynku sukcesywnie spada, na co wskazują cykliczne badania prowadzone przez Polski Program Jakości Obsługi. Z ostatniej edycji tego badania wynika, że Polacy najgorzej oceniają m.in. wiedzę i kompetencje pracowników, czas obsługi oraz ceny i dostępność asortymentu.
Reklama
Reklama

Polski Program Jakości Obsługi od ponad 15 lat monitoruje poziom zadowolenia i satysfakcji społeczności  zakupowej w Polsce. Pomaga to konsumentom w wyborze firm spełniających ich oczekiwania, a firmom – w poprawie jakości obsługi.

"Z przeprowadzanego przez nas największego badania satysfakcji klientów w Polsce wynika, że niestety w ostatnim czasie poziom tej satysfakcji się obniżył. W 2008 roku on wynosił zaledwie 44 proc., po czym w kolejnych latach sukcesywnie rósł aż do poziomu 78 proc. w 2021 roku. Od dwóch lat obserwujemy jednak powolny spadek satysfakcji polskich konsumentów" – wyjaśnia agencji Newseria Biznes Mirosław Bartoń, prezes Polskiego Programu Jakości Obsługi.

Najnowsza, 16. edycja badania wskazuje, że w ubiegłym roku ten wskaźnik obniżył się o 1,6 pkt proc. w ujęciu rocznym, wracając do poziomu notowanego przed pandemią. 

Czy klienci sklepów w Polsce są zadowoleni ze sposobu, w jaki są obsługiwani? Okazuje się, że niekoniecznie. (Fot. Getty Images)

"Oczekiwania klientów zmieniają się nieustannie. To, co kiedyś było standardem, dziś już nie wystarcza. Dlatego firmy muszą się zmierzyć z tym oczekiwaniem klientów, aby cały czas się doskonaliły, zmieniały, podnosiły poprzeczkę" – tłumaczy ekspert.

Z badania wynika, że klienci mają największe zastrzeżenia odnośnie do braku rzetelnych informacji dotyczących sprzedawanych produktów i usług, a także trudności w komunikacji związanej z barierą językową. Ocena zachowania personelu pogorszyła się o 2,2 pkt proc. w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem, organizacji i czasu obsługi – o 4,5 pkt proc. r/r, z kolei ocena wiedzy i kompetencji pracowników spadła w ciągu ostatniego roku aż o 5,7 proc.

Najsłabiej ocenionym obszarem, który był dla klientów najmniej satysfakcjonujący, okazała się natomiast cena i dostępny asortyment, na co – jak zauważają autorzy badania – wpłynęła prawdopodobnie rekordowa inflacja i opóźnienia w dostawach towarów spowodowane trwającą za wschodnią granicą wojną.

"Na pierwszym miejscu w tegorocznej edycji badania znalazła się branża banki, finanse i ubezpieczenia. Jest to też pierwszy raz od wielu lat, kiedy właśnie ta branża okazała się obszarem najbardziej satysfakcjonującym Polaków pod względem obsługi" – zauważa prezes Polskiego Programu Jakości Obsługi. 

Zupełnie inne podejście do klienta mają banki oraz instytucje finansowe, których pracownicy sa wysyłani na specjalne szkolenia. (Fot. Getty Images)

Wśród nagrodzonych firm z sektora finansowego są ubezpieczyciele: ERGO Hestia, Warta i Nationale-Nederlanden, debiutujące w tym roku w zestawieniu, a także banki: Bank Millennium, ING Bank Śląski oraz Santander Consumer Bank.

Wśród nagrodzonych znalazły się też marki, które nieprzerwanie od wielu już lat otrzymują wyróżnienia: Allegro, BSH, Pepco, MediaMarkt czy Smyk. W tym roku w gronie gwiazd znalazło się także kilku debiutantów – to m.in. POLOmarket i Smartney.

Spośród ok. 40 tys. firm uwzględnionych w najnowszej edycji badania tradycyjnie wyróżnione zostały te, które w ubiegłym roku cieszyły się wyjątkowym uznaniem wśród klientów oraz zdobyły ich rekomendacje na rok 2023.

Czytaj więcej:

"The Sun": Polacy wracają do kraju, którego gospodarka przeżywa boom

Większość Polaków uważa, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie

Prawo.pl: Polski fiskus uważnie przegląda media społecznościowe podatników

  Komentarze
  • Quo vadis ?
   3 czerwca, 09:29

   Bezczelnosc i ignorancja obslugi w supermarketach nie tylko wzrosla w PL ,ale rowniez w WB.To jakas paranoja,bo wlasciciele zaslaniaja sie brakiem chetnych na stanowiska pracy.Przez to jeszcze bardziej utwierdzaja sie ,ze sa bezkarni. "Klient ma zawsze racje" to juz tylko mit i wzmianka do historii kapitalizmu.

  • Czytelnik anonimowy
   3 czerwca, 10:18

   4 czerwca wszyscy wychodza na ulice, POLACY zostawcie swoje kotlety i wszystko co jest niewazne , 4 czerwca wszyscy wychodza na ulice w Warszawie , kto moze niech tez tam jedzie !

  • Czytelnik anonimowy
   3 czerwca, 12:50

   To marsz Polaków , nie pis i po , ten tusk zawsze musi sie pchac tam gdzie Polacy nie chca tych z wiejskiej .

  • Czytelnik anonimowy
   4 czerwca, 08:58

   Dziś już media interpretują, marsz tuska hahaha ,to jest marsz POLAKOW ! NIE TUSKA CZY PISU ,TYLKO POLAKOW ,POLSKIEGO NARODU ,ci z wiejskiej tylko się przykleili dla swoich korzyści jak zawsze,za tuska też złodziejstwa i oszustwa były takie same oni wszyscy są siebie jednakowo warci tylko aby przy korycie się utrzymać bo nic innego nie potrafią na codzień robić oprócz głosować i podpisywać coś przeciwko Polakom.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama