Menu

Na Wyspach wciąż pada i grzmi. Mogą wystąpić tornada

Na Wyspach wciąż pada i grzmi. Mogą wystąpić tornada
To będzie kolejny niespokojny dzień na Wyspach... (Fot. Getty Images)
Mijająca noc przyniosła niektórym regionom Wielkiej Brytanii potężne opady deszczu i burze. Pojawiły się powodzie, a wiele domów wciąż nie ma prądu. Dziś mieszkańcy Wysp muszą przygotować się na jeszcze bardziej nieprzewidywalną pogodę - informuje 'Metro'.
Reklama

Dzisiaj, do godziny 21:00, na dużych obszarach południowo-wschodniej Anglii obowiązuje żółty alert pogodowy, ostrzegający przed ulewami i burzami. Meteorolodzy ostrzegają, że deszcz, grad i błyskawice mogą spowodować potencjalne zakłócenia w podróży.

Tymczasem łowcy burz twierdzą nawet, że warunki atmosferyczne na południowym wschodzie sprzyjają powstaniu niewielkich tornad. Dziś w nocy "mini tornado" przeszło m.in. nad Borden w Sittingbourne (hr. Kent), a rzadkie zjawisko zostało sfotografowane przez jednego z inernautów.  

"Dzisiejsza noc była ulewna i burzowa. W okolicach Eastbourne wystąpiła powódź i przerwy w dostawie prądu" - informuje Alex Burkill z Met Office, cytowany przez "Metro". "Kolejne ciężkie ulewy zmierzają w kierunku Kent, a południowy wschód kraju zobaczy burze z piorunami" - dodaje ekspert.

Tornado nad Borden w Sittingbourne (hr. Kent). (Fot. Twitter/@AdvWithCallum21)

Dzisiaj może zagrzmieć m.in. w Londynie. Jak podaje Mylondon.news, deszcz i burze mogą pojawić się w brytyjskiej stolicy w godzinach popołudniowych.

Meteorolodzy mają natomiast lepsze wieści dla Wainfleet w Lincolnshire, gdzie pod koniec minionego tygodnia doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego. Zdaniem prognostyków, najgorsze burze ominą dziś miasto. W ciągu kilku dni spadło tam łącznie 111 litrów wody na metr kwadratowy, czyli tyle samo, ile pada średnio w ciągu dwóch miesięcy. Na pomoc ruszyły helikoptery RAF Chinook, które zrzuciły w Wainfleet około 350 ton piasku i balastu.

Dzisiejsza pogoda będzie łaskawsza dla mieszkańców Szkocji i Irlandii Północnej. Pojawi się tam słońce i może jedynie przelotnie popadać.

Wielka Brytania prawdopodobnie odpocznie od ulew już w najbliższy weekend. Według najnowszych prognoz, w kraju będzie sporo przejaśnień, a temperatury podskoczą nawet do 23 st. Celsjusza.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama