Menu

Na Brexicie stracą polscy producenci mleka

Na Brexicie stracą polscy producenci mleka
W 2018 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski do Wielkiej Brytanii wyniosła 103,6 mln euro. (Fot. Getty Images)
Na wyjściu Wielkiej Brytanii z UE straci polski sektor mleczarski, a przede wszystkim producenci mleka - ocenił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na konferencji prasowej odbywającej się podczas 17. Międzynarodowego Forum Mleczarskiego w Serocku.
Reklama

"Do końca nie wiemy, jak będzie wyglądał rozwód Wielkiej Brytanii z Europą, najgorszym scenariuszem jest Brexit twardy, gdy Wielka Brytania staje się krajem trzecim, pozunijnym i obowiązują wszystkie wymogi Światowej Organizacji Handlu" - stwierdził minister.

Polska jest dużym eksporterem serów, jogurtów, twarogów i napojów mlecznych. W 2018 r. wartość eksportu produktów mleczarskich do Wielkiej Brytanii wyniosła 103,6 mln euro.

Jak zauważył, Wielka Brytania jest krajem deficytowym w żywność, lecz może ją kupować niekoniecznie z UE, ale np. z innych kontynentów. Natomiast dla producentów rolnych w Europie, głównie dla producentów mleka, wołowiny i drobiu może to przynieść kłopoty. "Takie kłopoty odczuje Polska, bo szybko nie znajdziemy nowych rynków zbytu" - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Polskie produkty mleczne mają bardzo dobrą reputację w UK. (Fot. Getty Images)

Jego zdaniem, łatwiej będzie poradzić sobie innym krajom, które mają rozpoznawalne marki na całym świecie i ludzie będą kupowali te produkty ze względu m.in. na przekonanie o ich wysokiej jakości. Polska jednak takich marek globalnych nie ma. Nasze produkty mleczne są znakomite, ale rozpoznawalność ich jest znikoma - argumentował.

Według ministra, wypromowanie marki wymagałoby ścisłej współpracy producentów produktów mleczarskich w Polsce. A tymczasem trwa "ciągła rywalizacja i walka wszystkich ze wszystkimi (...) a nie zastanawianie się, w jaki sposób współpracować na rynkach europejskich, by wykorzystać potencjał polskiego rolnictwa".

Drugim realnym problemem - wskazał minister - jest to, że ograniczenie eksportu produktów mleczarskich do Wielkiej Brytanii spowoduje nadwyżki mleka i jego przetworów w UE. "Oczekujemy specjalnego mechanizmu stworzonego przez Komisję Europejską, który pomógłby przetrwać przynajmniej ten pierwszy najgorszy okres załamania się sprzedaży do Wielkiej Brytanii" - wskazał Ardanowski.

  Komentarze
  • Arek
   5 września 2019, 20:16

   ale nie ma juz chyba zadnych producentow polskich to zachodnie firmy przejely juz dawno jak cukrownie itp

  • A niech traci!
   5 września 2019, 21:41

   Mleko to syf,oni traca pieniadze a ludzie zdrowie,ten produkt mlekopodobny powinien byc wycofany ze sprzedazy!Tylko zrozumia ci, ktorzy To ogarniaja.

  • Biznespan
   5 września 2019, 22:38

   Glupota. To tylko cło ograniczy export mleka, bo bedzie za drogie w UK.Beda szukac tanszych dostawcow.Ale po co? Wystarczy podpisac umowe, zwiekszyc export, opuscic cene i wyjdzie na to samo.Wilk syty i owca udojona

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości