Menu

NHS: "Drobne efekty uboczne" u 37 proc. zaszczepionych na Covid-19

NHS: "Drobne efekty uboczne" u 37 proc. zaszczepionych na Covid-19
Mieszkańcy UK, którzy otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19, mogą raportować samopoczucie poprzez specjalną aplikację NHS. (Fot. Getty Images)
Ponad jedna trzecia osób w Wielkiej Brytanii, którym podano szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19, miała drobne efekty uboczne, takie jak ból wokół miejsca zastrzyku - wynika z opublikowanego wczoraj badania brytyjskiej służby zdrowia.
Reklama
Reklama

Wraz z rozpoczęciem szczepień, co nastąpiło 8 grudnia 2020 roku, służba zdrowia zwróciła się do osób zaszczepionych o raportowanie samopoczucia poprzez specjalną aplikację. Do tej pory zrobiło to ponad 275 tys. osób, z czego - jak zaznaczono - dużą część stanowią pracownicy medyczni, więc nie jest to reprezentatywna próba.

Przeanalizowano reakcje prawie 36 tys. osób, z których 23,3 tys. otrzymało jedynie pierwszą dawkę, a 12,4 tys. - obie. Wszystkich zaszczepiono w grudniu ub. roku, gdy w użyciu była tylko szczepionka firm Pfizer i BioNTech.

Z badania wynika, że 37 proc. raportujących doświadczyło miejscowych efektów ubocznych, takich jak ból lub obrzęk w pobliżu miejsca wstrzyknięcia, po pierwszej dawce, a wśród osób, które otrzymały dwie dawki, ten odsetek wzrósł do 45 proc.

Natomiast u 14 proc. w ciągu siedmiu dni od przyjęcia pierwszej dawki wystąpił co najmniej jeden skutek uboczny dotyczący całego organizmu taki jak gorączka, bóle lub dreszcze, a po przyjęciu drugiej dawki odsetek ten wzrósł do około 22 proc. Wszystkie te efekty uboczne ustąpiły w ciągu kilku dni.

Tymczasem jak podał wczoraj po południu brytyjski rząd, liczba osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki wzrosła do 10,49 mln, zaś drugą - do 502 tys.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 915 zgonów, co jest pierwszym przypadkiem od 5 stycznia, by bilans niedotyczący dni weekendowych był niższy niż tysiąc. Wykryto także 20 634 nowe zakażenia, co jest zbliżoną liczbą do tych z ostatnich kilku dni. Dotychczasowy bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to 3 892 459 wykrytych zakażeń i 110 250 zmarłych.

Czytaj więcej:

Rząd UK: "Efekty uboczne szczepionki na Covid-19 są łagodne"

Media: Po drugiej dawce szczepionki więcej objawów takich jak bóle mięśni, gorączka

W UK już 10 mln osób dostało pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19

Wiceminister zdrowia: Na świecie jest ok. 4 tys. wariantów wirusa powodującego Covid-19

Naukowcy z Oksfordu zbadają efekty mieszania szczepionek przeciwko Covid-19

  Komentarze
  • JoJo
   5 lutego, 12:16

   Producent zaznaczył że nie podaje się szczepionki z innymi lekami. Ale w szpitalu nikt nie pyta czy ktoś bierze lekarstwa i na co.

  • Ola
   5 lutego, 12:27

   Gdzie nasze naukowcy czas wstawać po nocnej zmianie i głosić teorie spiskowe . Z brexitem wam nie wyszlo to moze w medycynie się odnajdziecie hahahaha

  • Ryju
   5 lutego, 13:04

   "jojo" ty bajkopisarzu , tzw grupy ryzyka czyli chorzy od lat biorący lekarstwa są w pierwszej kolejności szczepieni. "Producent" źle cię poinformował na konferencji prasowej w WHO, która nie mogła oczywiście odbyć się bez twojego udziału jako honorowego gościa.

  • Bryndal
   5 lutego, 13:12

   Do JoJo
   Po co maja pytać w szpitalu czy ktoś coś bierze? tu wszystko mają w systemie. Jeśli system zakwalifikuje ciebie na szczepionke najwyrazniej twoje leki - jesli takowe bierzesz - nie kolidują ze szczepionką.

  • Venia
   5 lutego, 13:14

   Olu, to nie teorie spiskowe tylko fakty. To nie przelewki. Popytaj ludzi ktorzy przeszli wstrzas anafilaktyczny w wyniku pomieszania lekow a potem sie wypowiadaj.

  • Ms
   5 lutego, 13:16

   3..2..1.... polscy koronaidioci czas start... komentarze o teriach spiskowch pisać! haha!

  • Do Ola, Assan, Raźny
   5 lutego, 13:18

   Czy kim ty tam jesteś. Musisz iść się leczyć, bo chyba coś nie tak z głową masz, co do Brexitu to on jest dla bogatych niestety.

  • Sebix
   5 lutego, 14:31

   Do Ola Patola :Wracaj na zmywak bo się nie wyrabiam hue bue srue

  • Tom
   5 lutego, 14:32

   Bryndal Nie nie mają w systemie! moj sąsiad 80 lat był się zaszczepić i pytał się czy może się zaszczepić gdy przyjmuje zastrzyki na prostatę nikt nie umiał mu odpowiedzieć! System działa tak samo jak pseudo eksperci z TV.

  • JoJo
   5 lutego, 15:18

   Jaki system NHS? Za każdym razem jak przychodzisz do lekarza GP czy do szpitala to cię pytają co ci jest? A potem wysyła email do kolegi po opinie i wystawia djagnoze i daje paracetamol...... System jest taki że wysyła ponaglenia do osób które nie żyją od 2lat. Ha, Ha, Ha...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama