Menu

NBP wyemitował pierwszy pionowy banknot. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920

NBP wyemitował pierwszy pionowy banknot. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920
Na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego, a na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. "Cud nad Wisłą".(Fot. NBP)
Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 20 zł, upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 r. To pierwszy polski banknot w formacie pionowym - poinformował dzisiaj NBP.
Reklama

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. "Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją" - tłumaczy bank centralny.

Na przedniej stronie banknotu upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 r. przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego. Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. "Rok 1920". Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli. Z kolei zaprezentowany tu awers Krzyża Walecznych - z polskim orłem, napisem "Na polu chwały" i datą 1920 - jest odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą.

Przednią stronę banknotu uzupełniają napis NIEPODLEGŁOŚĆ, wpisany w wieniec z liści dębu, oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 r.

Jak informuje NBP, na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. "Cud nad Wisłą". Wyobraża scenę symboliczną - księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej "Ojczyzna w niebezpieczeństwie" z 5 sierpnia 1920 r.

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł wyemitowany zostanie w nakładzie do 60 tys. sztuk. Cena banknotu wynosi 80 zł brutto. Banknot można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Bank centralny przypomina, że Bitwa Warszawska (13–25 sierpnia 1920 roku) była przełomowym momentem wojny z bolszewikami. Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą, a pomoc w sukcesie przypisano opiece Najświętszej Maryi Panny, której święto Wniebowzięcia przypadło na kulminacyjny moment zmagań.

Jak pisze w folderze emisyjnym Wojciech Kalwat, zasługi w zakresie dowodzenia należy przypisać zarówno naczelnemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu, jak i szefowi sztabu generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz generałom Władysławowi Sikorskiemu - dowódcy 5 armii, Józefowi Hallerowi - dowódcy Armii Ochotniczej walczącej na przedpolach Warszawy i Maxime’owi Weygandowi.

"Zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu narodu oraz poświęceniu polskich żołnierzy powstrzymujących bolszewicką nawałę. Wśród nich wyróżniły się formacje złożone z ochotników, w tym gimnazjalistów i studentów, którzy odpowiedzieli na apel Ojczyzna w niebezpieczeństwie.  Do legendy przeszły zażarte starcia na przedmościu warszawskim pod Radzyminem i Ossowem w połowie sierpnia 1920 r." - czytamy w folderze.

"Równie ważne były zmagania Frontu Północnego i walki nad Wkrą oraz decydujące uderzenie wyprowadzone znad Wieprza. Nie bez znaczenia były osiągnięcia polskiego radiowywiadu. A zwycięstwo było doniosłe! Już współcześni podkreślali jego znaczenie, a Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata. Pod Warszawą ocalono bowiem nie tylko niepodległość Polski, lecz także zatamowano ekspansję bolszewizmu na Europę" - dodano.

Czytaj więcej:

NBP: Banknot w Polsce zużywa się średnio po 413 dniach

NBP planuje w przyszłym roku emisję banknotu z Lechem Kaczyńskim

  Komentarze
  • Adek
   11 sierpnia, 17:30

   Niejaki Józek w czasie bitwy był zajety jak mawiała Katarzyna nie lubię Polaków bo nieudacznikom stawiają pomniki

  • Czytelnik anonimowy
   11 sierpnia, 17:51

   Geneza Bitwy

   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Polish%E2%80%93Lithuanian_War

  • ZK Dudzinski
   11 sierpnia, 23:10

   Napewno Pilsudski sie ucieszy

  • Przemko
   12 sierpnia, 13:39

   a ci dalej wciskają kit o zwycięskim naczelniczku - choć każdy gimnazjalista już wie, że jeszcze przed BW zdał funkcje wojskowe i państwowe i wyjechał gzić się do swej kochanki. ech, polactwo.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama