Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Minister promocji handlu Irlandii: Chcemy rozwijać współpracę z Polską

Minister promocji handlu Irlandii: Chcemy rozwijać współpracę z Polską
Zielona Wyspa chce zainteresować działalnością u siebie przedsiębiorców z Polski i Czech. (Fot. Getty Images)
Wartość wymiany handlowej między Polską a Irlandią wyniosła w 2022 r. 6 mld euro i zależy nam na tym, by wartość ta rosła – przekazał irlandzki minister stanu Dara Calleary. Dodał, że irlandzkie firmy mogą zaoferować rozwiązania m.in. w zakresie biznesu online, nowoczesnego budownictwa czy rolnictwa.
Reklama
Reklama

Jednym z celów mojej wizyty jest zachęcenie i nawiązanie kontaktów z polskimi firmami, które chcą przyjechać i zainwestować w Irlandii – przekazał irlandzki minister stanu ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Jak zaznaczył, istnieją agencje, które ułatwią polskim firmom wejście na rynek irlandzki.

Dodał, że wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Irlandią wyniosła w 2022 r. 6 mld euro, a stronie irlandzkiej zależy na tym, by w dalszym ciągu się rozwijała.

"Enterprise Ireland jest agencją handlową i rozwojową dla biznesu, która ma 260 klientów, którzy operują w Polsce, z czego 60 z nich ma tutaj swoje oddziały stałe. Chcemy dalej rozbudowywać bazę tych firm" – podkreślił minister.

Enterprise Ireland jest irlandzką agencją rządową wspierającą irlandzkie firmy w innowacjach i zwiększaniu eksportu na globalnych rynkach. EI ma 50 biur w 24 krajach i wspiera ponad 4 000 irlandzkich firm. Odnotowały one w 2022 r. 32 mld euro eksportu i zatrudniają w sumie 218 tys. pracowników.

Jak poinformowała EI, wartość wymiany handlowej między Irlandią a Polską w 2022 r. przekroczyła 6 mld euro, z czego eksport z Irlandii do Polski wyniósł 4 mld euro, co oznacza ponad 10 proc. wzrost w porównaniu do 2021 r.

W opinii ministra Irlandii, współpraca irlandzko-polska ma przestrzeń, by się rozwijać, ale kluczowe jest by opierała się na trwałej, zrównoważonej podstawie. Zaznaczył, iż zarówno irlandzki, jak i polski biznes są odporne na szoki zewnętrzne, co udowodniły m.in. pandemia, zerwanie międzynarodowych łańcuchów dostaw, a także agresja Rosji na Ukrainę.

Calleary podkreślił, że widzi możliwości inwestycyjne dla irlandzkich firm w Polsce w zakresie biznesu online, nowoczesnego budownictwa, np. centr danych dla branży farmakologicznej, agrotechnologii, inżynierii, nauk przyrodniczych, a także zielonych technologii.

Jak dodał, w zakresie rolnictwa spółki z Irlandii mogą zaoferować szeroką gamę produktów, m.in. zaawansowaną, nowoczesną maszynerię, technologie umożliwiające redukcję emisji gazów z rolnictwa, a także narzędzia codziennego użytku.

Minister odniósł się także do współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii.

"Jako kraj mamy ogromny potencjał w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Jesteśmy wyspą na Atlantyku, jest więc oczywiste, że zamierzamy być głównym graczem w morskiej energetyce wiatrowej. W zeszłym tygodniu ogłosiliśmy przyznanie pierwszych czterech kontraktów firmom na produkcję energii wiatrowej ze źródeł morskich. Będziemy produkować energię, którą mamy nadzieję eksportować do Polski w przeciągu kilku lat" – wskazał.

Czytaj więcej:

Irlandia krajem "bezgotówkowym" już w ciągu pięciu lat?

Irlandia: Zagraniczny ruch turystyczny w I kwartale roku wciąż niższy od poziomu sprzed pandemii

Irlandia liczy na rekord obrotów handlowych z Polską

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama